FISM

Șeful Agenției Naționale pentru Sănătate Publică a anunțat când vor fi redeschise grădinițele

Grădinițele din Republica Moldova nu vor fi deschise în luna iunie. Declarația a fost făcută de șeful Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, în cadrul ediției din 19 mai a emisiunii „Puterea a patra” de la N4.

„Cred că în luna iunie copiii încă rămân acasă. Încercăm să găsim o formulă acum împreună cu Primăria. Ce înseamnă o grădiniță care își reia activitate? Mame și bunici care duc și aduc copiii. Nu este o nedorință sau o încăpățânare a lui Furtună. Noi privim prin prisma consecințelor și ce se va întâmpla mâine. Imaginați-vă că apare un focar de COVID-19 într-o grădiniță”, a declarat Nicolae Furtună.

Acesta a precizat că, posibil, instituțiile preșcolare vor fi redeschise după luna iunie.

Amintim că pe parcursul zilei de 19 mai au fost testați pozitiv încă 202 pacienți. În total, din 7 martie până în prezent, au fost înregistrate 6138 de cazuri și 219 decese. 2508 persoane s-au vindecat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova începe la Bruxelles screeningul pe domeniul mediului și schimbărilor climatice: „un capitol complex”

Republica Moldova va participa în următoarele zile, la Bruxelles, la o nouă rundă de screening bilateral cu Uniunea Europeană, axată pe Capitolul 27 – Mediu și schimbări climatice. Potrivit viceprim-ministrei pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, este vorba despre unul dintre cele mai complexe capitole ale negocierilor, care include peste 200 de acte europene și acoperă șapte domenii tematice.

Screeningul vizează o serie amplă de subiecte-cheie legate de protecția mediului și promovarea dezvoltării durabile.

„În următoarele cinci zile vom discuta cu experți din Comisia Europeană situația la zi și planurile de viitor ale țării noastre în următoarele domenii. Reducerea poluierii apelor, solului și aerului. Combaterea schimbărilor climatice. Asigurarea participării cetățenilor în luarea deciziilor ce țin de domeniul mediului înconjurător. Ce facem ca să conservăm natura? Cum reglementăm substanțele chimice? Ce facem pentru a dezvolta infrastructura necesară pentru tratarea deșeurilor? Și cât de pregătită este țara noastră în cazul unui situații de urgență?”, a subliniat ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu.

Amintim că la începutul lunii iunie, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) a început sesiunile de screening desfășurate împreună cu Comisia Europeană pentru evaluarea gradului de pregătire a Republicii Moldova pentru aderarea la UE în domeniile agricultură și dezvoltare rurală, siguranță alimentară, pescuit și acvacultură.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: