Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat, pe 3 noiembrie, decretul privind numirea lui Sergiu Druță în funcția de director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova (SIS).
„Sergiu Druță este, de mai mulți ani, angajat al Serviciului de Informații și Securitate”, se arată în comunicatul de presă
Decretul prezidențial intră în vigoare la data semnării.
Amintim că SIS este condus, în prezent, de către Alexandr Esaulenco.
presedinte.md
If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.
Săptămâna viitoare, în Republica Moldova se așteaptă minime de până la -22°C în nordul țării. Acestea se vor înregistra în primele două zile ale săptămânii. Ulterior, în a doua parte a săptămânii, minimele vor fi de până la -2°C în nord, +1°C în centru și +3°C la sud.
În nordul țării, mai exact la Briceni, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -10°C și -12°C, iar noaptea vor coborî până la -22°C. Pentru miercuri sunt prognozate ninsori slabe: ziua -5°C, iar noaptea -13°C. Începând de joi și până duminică, ziua se vor înregistra temperaturi de 0°C, iar noaptea acestea vor oscila între -2°C și -3°C.
Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -12°C, iar noaptea de -20°C.
În centrul țării, mai exact la Chișinău, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -7°C și -9°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -16°C. Miercuri, ziua vor fi -2°C, iar noaptea -10°C. Începând de joi și până duminică se va înregistra lapoviță slabă. Ziua vor fi temperaturi de +3°C, iar noaptea acestea vor oscila între 0°C și +1°C.
Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -9°C, iar noaptea de -14°C.
În partea de sud a țării, mai exact la Cahul, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -5°C și -7°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -11°C. Miercuri, ziua vor fi 0°C, iar noaptea -8°C. Începând de joi și până duminică se vor înregistra ploi slabe. Ziua vor fi temperaturi de +5°C, iar noaptea acestea vor oscila între +2°C și +3°C.
Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -7°C, iar noaptea de -9°C.
Amintim că, pe 1 februarie, în Republica Moldova a fost emis cod galben de vreme geroasă. Avertizarea, care vizează o parte din teritoriul țării, va intra în vigoare în seara zilei de 1 februarie și va fi valabilă până în dimineața zilei de 3 februarie.