SIS

SIS a depistat un lot de 80 de surse radioactive, în raza capitalei

Ofițerii Centrului Antiterorist al Serviciului de Informații și Securitate, în comun cu reprezentanții Agenției Naționale de Reglementare a Activității Nucleare și Radiologice (ANRANR) au identificat un nou lot de surse radioactive cu termenul de exploatare expirat, deținute contrar normelor legale. Totodată, au fost depistate cantități enorme de deșeuri chimice toxice, se arată într-un comunicat al instituției, publicat joi, 6 februarie.

Lotul cuprinde 80 de surse radioactive, cu câte două încărcături radiologice per fiecare articol (radionuclidul de tip Plutoniu, izotopul-239), deținute neautorizat, cu termenul de exploatare expirat, ce depășeau considerabil fonul natural de radiație expunând pericolului populația, unele dintre acestea fiind depistate aruncate la deșeurile de construcție.

La fel, au fost identificate surse radiologice atât la persoane fizice/juridice deținătoare de aparate de zbor (peste 30 surse), cât și în cadrul articolelor de uz casnic și utilajelor/dispozitivelor de ordin industrial, peste 250 surse, deținute neautorizat sau pierdute din gestiunea unor agenți economici.

Descoperirile au fost făcute în mai multe locații din raza municipiului Chișinău, atât la persoane fizice, cât și juridice, au precizat pentru NM reprezentanții SIS.

Amintim că, pe parcursul anului 2019, ofițerii de informații în cooperare cu reprezentanți ai entităților cu atribuții în domeniul vizat au desfășurat mai multe activități de depistare a materialelor nucleare și radioactive, în cadrul cărora au fost identificate în afara spectrului legal loturi impunătoare de surse radioactive în cuantum de peste 300 surse, care se aflau inclusiv pe raza mun. Chișinău.

În acest context, SIS solicită populației, precum și mediului de afaceri, să informeze instituția despre aspecte ce ar putea genera eventuale pericole și prejudicia securitatea națională.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

FBI și autoritățile din Moldova colaborează împotriva escrocheriilor prin call-center: „Mesajul nostru este clar…”

Statele Unite și Republica Moldova își consolidează cooperarea pentru combaterea centrelor de apeluri frauduloase transnaționale. Ambasada SUA la Chișinău anunță că agenți ai FBI și ai Serviciului de Securitate Diplomatică s-au întâlnit în această săptămână cu reprezentanți ai instituțiilor de aplicare a legii din Republica Moldova pentru a coordona eforturile împotriva acestor rețele.

Potrivit misiunii diplomatice, rețelele criminale folosesc reclame online înșelătoare pentru a viza cetățeni ai Statelor Unite și recurg la apeluri telefonice frauduloase pentru a înșela persoane din Republica Moldova, punând în pericol securitatea financiară a familiilor de pe ambele maluri ale Atlanticului.

„Mesajul nostru este clar: nu există refugiu sigur pentru operațiunile de înșelăciune. Prin schimb de informații și acțiuni comune de aplicare a legii, Statele Unite și Republica Moldova colaborează pentru a destructura aceste rețele și pentru a-i trage la răspundere pe organizatorii lor”, a transmis Ambasada SUA în comunicatul publicat pe 31 iulie.

Amintim, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a anunțat pe 23 iulie că persoanele implicate în infracțiuni cibernetice, inclusiv în escrocherii online și șantaj sexual, nu vor mai putea obține vize pentru a intra în Statele Unite. Restricțiile se vor aplica și membrilor familiilor apropiate ale acestora. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: