Poliția de Frontieră

Situația la frontieră în ultimele 24 de ore. Ce încălcări au depistat vameșii

În ultimele 24 de ore, în punctele de trecere a frontierei fluxul de persoane a constituit 18 020 de traversări. Pe sensul de intrare în Republica Moldova s-au înregistrat 13 242 traversări persoane, dintre care 7 334 treceri la frontiera moldo-română, 2 150 treceri la frontiera cu Ucraina și 3 758 treceri aeriene.

Totodată, 11 persoane au fost documentate pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie, prevenire și/sau combaterea bolilor epidemice.

Aceeași sursă notează că au fost supuse screening-ului 18 020 persoane și au fost completate 2649 de fișe epidemiologice. La trecerea frontierei de stat nicio persoană nu a prezentat simptome ale infecției de tip COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Igor Grosu

VIDEO // Chișinăul și Bucureștiul și-au luat rămas-bun de la Ilie Ilașcu — „ultimul martir al poporului”

În dimineața zilei de 20 noiembrie, la Palatul Național „Nicolae Sulac” din Chișinău, unde a fost organizat un memorial simbolic în memoria lui Ilie Ilașcu, s-au adunat zeci de oameni. Ei au venit să îi aducă un ultim omagiu fostului deținut politic și erou național al Moldovei. La memorial au depus flori și primii oameni ai statului: președinta Maia Sandu, premierul Alexandru Munteanu și președintele Parlamentului, Igor Grosu. La ceremonie au participat și camarazi de luptă, colegi din primul Parlament, politicieni și simpli cetățeni care au dorit să își exprime respectul.

La București, Ilie Ilașcu a fost condus pe ultimul drum cu onoruri militare. La ceremonia funerară organizată în capitala României s-au adunat numeroși oameni care au vrut să se despartă de cel pe care îl consideră „eroul poporului”. Printre ei s-a aflat și Alexandru Leșco, un alt fost deținut politic — membru al aceluiași grup de condamnați din care a făcut parte și Ilie Ilașcu.

NewsMaker povestește cum s-au despărțit Moldova și România de simbolul curajului și patriotismului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: