Colaj NM

Șoferii, îndemnați să folosească rațional carburanții. Junghietu: Evitați procurările fără strictă necesitate

Proprietarii de autoturisme sunt încurajați să folosească rațional produsele petroliere. Declarația a fost făcută pe 16 martie de ministrul Energiei, Dorin Junghietu. Totodată, ministrul a spus că benzinăriile nu au dreptul să limiteze volumul de combustibil vândut. În același timp, a atenționat că este interzisă vânzarea și păstrarea produselor petroliere în alte recipiente decât cele speciale, din metal sau plastic, destinate depozitării.

„În contextul situației de alertă în sectorul energetic, provocată de războiul din Orientul mijlociu, încurajăm proprietarii de autoturisme să folosească rațional produsele petroliere”, a scris ministrul Energiei pe Facebook.

Totodată, oficialul a menționat că reglementările de securitate industrială și anti-incendiară interzic vânzarea și păstrarea produselor petroliere în alte recipiente decât cele speciale, din metal sau plastic, destinate depozitării produselor petroliere și marcate corespunzător (imprimate pe pereții acestora). „Încălcarea acestor reguli poate provoca incendii și explozii”, a adăugat Junghietu.

În același timp, ministrul a spus că operatorii economici nu au dreptul să limiteze volumul de combustibil vândut unui consumator individual, această interdicție fiind prevăzută expres de cadrul normativ în vigoare. „Totuși, îndemnăm consumatorii să evite procurările fără strictă necesitate”, a conchis oficialul.

***

Pe 4 martie, Guvernul Republicii Moldova a instituit stare de alertă în sectorul energetic, pentru o perioadă de 60 de zile, în legătură cu situația externă. Potrivit autorităților, măsura este una de prevenție, menită să protejeze consumul intern și să mențină stabilitatea sistemului energetic.

Precizăm, prețurile la carburanți cresc de la o zi la alta în Republica Moldova, pe fondul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu. Sursele NewsMaker afirmă că unii importatori au început să rețină combustibilul, întrucât prețul de vânzare cu amănuntul stabilit de ANRE este mai mic decât costul de achiziție. NewsMaker a analizat dacă există riscul apariției unui deficit de carburanți, cât ar putea crește prețurile la benzină și motorină și în ce măsură această situație ar putea alimenta din nou inflația, care abia a reintrat în coridorul țintă stabilit de Banca Națională – AICI.

În mediul online s-a semnalat că unele benzinării au rămas fără stocuri de motorină. În reacție, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat că, cel mai probabil, este vorba de probleme punctuale și că ar fi implicată o rețea de benzinării care are cinci stații. Potrivit oficialului, operatorii mari de combustibil nu au avut probleme. În contextul informațiilor că unele benzinării au impus limitări la vânzarea produselor petroliere, Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare și Protecția Consumatorilor a declarat că, până pe 11 martie, nu a recepționat apeluri telefonice sau petiții din partea consumatorilor care să confirme astfel de situații.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Mediafax

Incendiu de vegetație puternic în Spania: 330 de hectare arse și locuitori evacuați

Incendiul de vegetație care a izbucnit pe 12 iunie în localitatea Padrón, Spania, este în continuare activ și a afectat deja aproximativ 330 de hectare. Autoritățile au declarat alertă de nivel 2, iar mai mulți oameni sunt evacuați, transmite Euronews.

Incendiul a fost semnalat vineri, la ora 16:01, în parohia Herbón, din municipiul Padrón, și continuă să se extindă, echipele de intervenție nereușind încă să îl aducă sub control. Potrivit celor mai recente estimări oficiale, flăcările au afectat deja aproximativ 330 de hectare de teren, suprafața distrusă continuând să crească în ultimele ore.

Primarul orașului Padrón, Anxo Rei Arca, a confirmat că incendiul a depășit limita administrativă a municipiului și s-a extins în municipiul Teo, îndreptându-se spre zona Vilar do Bispo. Extinderea focului într-o a doua localitate complică eforturile de coordonare a intervenției și mărește aria de risc pentru populație.

Localitatea Cruxeiras de Abaixo a fost evacuată complet după ce zece locuințe au fost considerate expuse pericolului. Evacuarea a avut loc la începutul după-amiezii, iar în jurul orei 20:00 locuitorii încă nu primiseră permisiunea de a reveni la casele lor.

Vântul și căldura îngreunează intervențiile pompierilor

Deși sâmbătă dimineață incendiul părea să se stabilizeze, temperaturile ridicate, de peste 30°C, și vântul puternic au înrăutățit situația pe parcursul zilei. „Este un vânt destul de puternic, pe care nu îl aveam iarna”, a declarat primarul din Padrón, explicând evoluția incendiului.

Reactivarea unuia dintre fronturile de foc a impus suplimentarea forțelor de intervenție. La fața locului acționează tehnicieni, agenți silvici, echipe de intervenție la sol, autospeciale cu pompe de apă și utilaje grele, precum și mijloace aeriene coordonate de guvernul regional (Xunta) și de Ministerul Tranziției Ecologice, care a trimis avioane amfibii și un elicopter.

În plus, Garda Civilă a anunțat serviciul de urgență 112 că circulația a fost oprită pe două drumuri: între parohia Carcacía și Padrón, respectiv între Vilar do Bispo și Lampai, în municipiul Teo.

Nu au fost raportate victime

Până în prezent, autoritățile nu au raportat victime și nici pagube la locuințe, însă apropierea incendiului de mai multe zone locuite menține un nivel ridicat de alertă. Ca măsură preventivă de protecție a populației, Ministerul regional al Mediului Rural a activat situația de urgență de nivel 2.

Incendiul are loc pe fondul unei îngrijorări tot mai mari privind incendiile de vegetație din Galicia. Guvernul regional a stabilit perioada de risc maxim pentru incendii în 2026 între 1 iulie și 30 septembrie, însă nu este exclus ca aceasta să fie extinsă și în luna octombrie.

Planul regional de prevenire a incendiilor forestiere, cunoscut sub numele de Pladiga, își propune ca, pe parcursul întregului sezon, suprafața arsă să nu depășească 29.207 hectare, în contextul impactului de anul trecut. Incendiul din Padrón contribuie deja semnificativ la apropierea de acest prag.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: