heimaibeit.de

Specialiștii dau alarma: tot mai mulți copii sunt expuși abuzului sexual pe internet

Din 2015 până în 2018, oamenii legii au inițiat 110 cauze privind pornografia infantilă, 11 cauze privind ademenirea copiilor în scopuri sexuale și 7 cauze privind traficul de copii. Datele au fost prezentate astăzi, 18 noiembrie, de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), în cadrul unei conferințe comune cu organizația neguvernamentală „La Strada Moldova”. Evenimentul s-a desfășurat în contextul zilei europene pentru protecţia copiilor împotriva exploatării și abuzului sexual. 

Adjunctul procurorului-șef al PCCOCS, Sergiu Russu, a menționat că oamenii legii nu reușesc să țină pasul cu metodele pe care le utilizează agresorii. „Măsurile întreprinse de către legiuitori, în scopul protejării copiilor împotriva exploatării sexuale prin intermediul internetului, sunt cu mult în urma dezvoltării tehnologiilor informaționale – de circa 4,5 ori. Prin urmare, racordarea legislativă la nivelul actual de dezvoltare și folosire a mediului online de către exploatatori și de către copii ar avea un rol determinant în prevenirea și investigarea reușită a unor astfel de crime”, a menționat acesta.

Pentru a proteja minorii de acest fenomen, este importantă instruirea copiilor și părinților pentru utilizarea corectă a internetului, precum și raportarea către autorități a unor astfel de cazuri, avertizează oamenii legii.
Potrivit datelor prezentate de „La Strada Moldova”, vârsta copiilor exploatați sexual online descrește constant. Aproape 60% dintre victimele beneficiare ale instituției au între 13 și 15 ani, iar fiecare al zecelea copil are sub 10 ani.
„Niciun copil însă nu alege să fie abuzat sexual online. În 8 din 10 cazuri abuzatorul a construit online o relație apropiată cu copilul, bazată pe încredere sau chiar iubire. Abuzatorul manipulează foarte abil victima, exploatând specificul vârstei, particularitățile psihologice, statutul social și nevoile primare ale copilului”, a spus directoarea Programului Copii al CI „La Strada Moldova”, Elena Botezatu.
În ultimii 2 ani, echipa de asistență a copilului din cadrul CI „La Strada Moldova” a gestionat aproape 50 de dosare ce reprezintă abuzuri sau exploatare sexuală online a copiilor. În prima jumătate a anului 2019, avocatul și psihologii au preluat 43 de cazuri noi de abuz sexual asupra copiilor.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Un deputat PAS cere demisiile conducerii TRM, după scandalul votului juriului Moldovei în finala Eurovision

Dinu Plîngău, deputat al formațiunii de guvernământ PAS, consideră că conducătorii companiei publice „Teleradio-Moldova” (TRM), responsabilă de constituirea juriului Republicii Moldova la Eurovision, ar trebui să plece din funcții după scandalul privind scorul mic acordat României în finala concursului muzical. El a declarat că, în cazul în care aceștia nu își vor depune demisia, Parlamentul ar trebui să-i demită. Deputatul nu a nominalizat persoane concrete.

Nu cred că vreo anchetă sau vreo justificare poate fi credibilă în această situație. TRM-ul nu este la primul scandal enorm. Doar demisii în conducerea instituției mai poate spăla un pic rușinea. Dacă nu urmează demisii, poziția mea este ca Parlamentul să pregătească hotărârea de destituire a conducerii instituției din funcțiile ocupate”, a scris Dinu Plîngău pe Facebook.

Amintim că juriul Republicii Moldova în finala Eurovision Song Contest 2026 a acordat doar 3 puncte prestației reprezentantei României, provocând un val de critici pe ambele maluri ale Prutului. Pe fondul controversei, Victoria Cușnir, unul dintre membrii juriului, a declarat că prestațiile concurenților au fost evaluate în timpul repetițiilor, iar acestea ar fi fost mai slabe decât cele din finală. Ea mai spus că a dat totuși o notă „foarte bună” României și că nu poartă răspundere pentru scorurile acordate de colegii săi.

Juriul Republicii Moldova a fost format din șapte membri, printre care directorul general adjunct al „Teleradio-Moldova”, Andrei Zapșa. Componența acestuia a fost aprobată de TRM.

Directorul general al TRM, Vlad Țurcanu, a declarat într-un interviu pentru HotNews că „nu știe” dacă vor urma demisii după scandalul cu privire la scorul acordat de juriul Republicii Moldova. „Vom examina și analiza toată situația. Nu cred că este bine să facem asta la cald. (…) Eu nu sunt o persoană care să se țină cu dinții de funcție”, a spus el.

Menționăm că, în cadrul televoting-ului, publicul din Republica Moldova a acordat României 12 puncte, scor maxim.

România a fost reprezentată de Alexandra Căpitănescu, cu piesa „Choke me”, și s-a clasat pe locul trei la ediția din acest an a concursului muzical.

Republica Moldova, care a fost reprezentată de Satoshi, cu piesa „Viva, Moldova”, a ocupat locul opt. Juriul din România a acordat Republicii Moldova 10 puncte, iar publicul – 12.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: