Telegram/Andrei Spînu

Spînu: Până în 2025, Moldova va avea două centrale termoelectrice de cogenerare

Până în 2025, Republica Moldova va avea două centrale termoelectrice de cogenerare. Declarația a fost făcută de vicepremierul Andrei Spînu, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Oficialul a anunțat că a fost lansată licitația pentru proiectarea și construcția centralelor electrice de cogenerare.

Spînu menționează că noile centrale vor fi bazate pe tehnologia flexibilă – motoare cu ardere internă și vor avea o capacitate de 55 MW/h energie electrică și 43 Gcal/h. Acestea vor înlocui fosta CET-1, care a fost dată în exploatare încă în anul 1951.

Procedurile de achiziție a serviciilor de proiectare, furnizare, instalare și punere în funcțiune a centralelor au fost lansate de către Unitatea Consolidată pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în domeniul Energeticii.

„Noile centrale eficiente vor avea și instalații fotovoltaice cu o capacitate de 100 kW, contribuind astfel la dezvoltarea surselor de energie regenerabilă din țară. Construcția celor două centrale vine să susțină independența energetică a Republicii Moldova și sunt construite cu sprijinul financiar al World Bank Moldova”, a conchis Spînu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ciocana.md

Dosarul gheretelor: pretorul sectorului Ciocana și adjunctul poliției de sector – achitați

Pretorul sectorului Ciocana, Sinilga Școlnic, și șeful-adjunct suspendat al Inspectoratului de Poliție Ciocana, Pavel Todica, au fost achitați de prima instanță. Cei doi erau învinuiți de pregătirea unei infracțiuni și de corupere pasivă. Potrivit sentinței Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, „nu s-a constatat existența faptei infracționale”.

Cei doi au fost învinuiți că au creat o schemă infracțională pentru a primi între 5000 și 10000 de lei de la mai mulți agenți economici care desfășurau comerț ambulant stradal sau activități de terase de vară, în schimbul eliberării avizelor pozitive sau prelungirii schemelor de amplasare a unităților comerciale.

Potrivit învinuirii, inspectori de sector erau trimiși în teritoriu pentru a întocmi procese-verbale privind contravențiile, a colecta informații despre apelurile la 112 legate de agenții economici și a întocmi o listă a celor cărora urma să le fie respinsă cererea de prelungire a schemelor de amplasare a unităților comerciale, cu scopul de a-i determina să plătească între 5000 și 10000 de lei.

Pe parcursul urmării penale, cei doi nu și-au recunoscut vina. 

„Instanța de judecată constată că, din ansamblul probelor prezentate, nu rezultă dovezi directe care să ateste faptul că inculpații Todica Pavel și Școlnic Sinilga ar fi solicitat sau primit sume de bani de la agenții economici în scopul obținerii schemelor de amplasare. Majoritatea materialelor probatorii analizate reflectă activități strict administrative, corespondență oficială și acțiuni de control legal al unităților comerciale”, se arată în textul sentinței.

Astfel, instanța a decis achitarea lui Pavel Todica și a lui Sinilga Școlnic, pe motiv că nu s-a constatat existența faptei infracționale. De asemenea, instanța a dispus reabilitarea acestora față de acuzațiile aduse și revocarea tuturor măsurilor de constrângere aplicate în privința lor.

Sentința a fost pronunțată pe 26 septembrie și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.

NewsMaker by Mihaela Conovali

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: