SUA au un nou reprezentat diplomatic la Chișinău: Kevin Covert preia funcția de Însărcinat cu afaceri

Statele Unite ale Americii (SUA) au un nou reprezentant diplomatic la Chișinău. Kevin Covert a revenit în Republica Moldova în calitate de Chargé d’Affaires al Ambasadei SUA, după ce Daniela DiPierro și-a încheiat mandatul în țara noastră. El a mai ocupat această funcție și în decembrie 2024.

Diplomat de carieră, Covert este detașat în prezent din funcția de director pentru Afaceri Est-Europene la Departamentul de Stat al SUA, unde este responsabil de Republica Moldova, Ucraina și Belarus.

Anterior, Kevin Covert a deținut funcțiile de director pentru Afaceri din Afganistan, șef adjunct al misiunii diplomatice a SUA în Noua Zeelandă și însărcinat cu afaceri al SUA în Tadjikistan.

Noul Însărcinat cu Afaceri ad-interim al SUA în Moldova, Kevin Covert, a absolvit Universitatea Cornell, Colegiul Pembroke (Oxford) și Școala Diplomatică din cadrul Universității Georgetown. Vorbește rusă, ucraineană și franceză și a studiat arabă, kazahă, coreeană, tadjică și Te Reo Māori.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / Newsmaker

Ministru: Un embargou al Ucrainei asupra vinurilor moldovenești ar provoca pierderi de $35 mln

Un eventual embargou din partea Ucrainei asupra produselor vitivinicole moldovenești ar genera pierderi de circa 35 milioane de dolari pentru Republica Moldova. Estimarea a fost făcută de către ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, în cadrul ediției din 17 februarie a emisiunii „Pe Față” de la Moldova 1. În același timp, oficialul a precizat că deocamdată Kievul nu ar fi pus accent pe un astfel de scenariu, după suspendarea importurilor de carne de pasăre din Ucraina.

Ludmila Catlabuga a spus că decizia privind suspendarea importului de carne de pasăre din Ucraina a fost luată din raționamente legate de protecția consumatorilor din Republica Moldova.

Aceasta a menționat că, în prezent, se poartă discuții cu partea ucraineană la acest subiect. Potrivit oficialei, autoritățile naționale au solicitat „garanții” că produsele certificate de Ucraina, din punct de vedere al calității, respectă standardele din Republica Moldova.

Am venit și noi cu propuneri și soluții de a monitoriza și treptat a permite acele loturi de carne de pasăre bine controlate și conduse cu certificare de calitate și la nivel european. Pentru că și ei exportă spre Uniunea Europeană. Au 17 companii care sunt listate către exportul european. (…) Încercăm să ducem acele negocieri bilaterale constructive ca să putem elimina această defecțiune tehnică, eu i-aș zice, în contextul depistării acestei substanțe interzise”, a adăugat ministra.

În același timp, Ludmila Catlabuga a dat asigurări că capacitatea de a asigura piața națională cu carne de pasăre nu va fi afectată de această interdicție.

Sectorul avicol este un sector care se revigorează mai repede decât oricare altele. Ei au un termen de reînnoire a efectivului de până în 45 de zile. Numărul sau popularea fermelor poate fi mai rapidă. Din discuții cu asociațiile de profil, ne-au asigurat că riscuri nu sunt de a nu putea acoperi. (…) Partea de procesare, unde de fapt acopereau acel deficit de carne, era luat din Ucraina. Dar avem și alte piețe. (…) Procesatorii mi-au menționat și despre Polonia, și despre România”, a spus ea.

Totodată, Ludmila Catlabuga a declarat că un eventual embargo pentru produsele vitivinicole moldovenești, drept măsură de răspuns la sistarea temporară a importului de carne de pasăre din Ucraina, nu a fost „accentuat” în discuțiile cu autoritățile ucrainene.

Ministra Agriculturii a mai precizat că sectorul vitivinicol are exporturi în valoare de circa 35 de milioane de dolari către Ucraina, iar o potențială interdicție asupra acestora ar fi o pierdere.

Sigur că nu ne-am dori să pierdem această oportunitate de a livra și exporta în continuare. Dar de cealaltă parte, vrem… Și am lăsat mesaj foarte clar, sper că suntem înțeleși și la nivelul diplomației cu ambasadele, cu miniștrii, omologii cu care comunică, cu agențiile de resort, ca să putem asigura acele garanții pe care le așteaptă și cetățenii noștri”, a spus ea.

Amintim că, pe 26 ianuarie, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor a anunțat că Republica Moldova suspendă temporar importul de carne de pasăre și produse derivate din Ucraina. Hotărârea a fost luată după ce în loturile de furaje finite pentru păsări provenite din Ucraina a fost depistată substanța interzisă metronidazol.

Recent, IPN a scris, cu trimitere la sursele sale, că Republica Moldova și Ucraina poartă discuții pentru a rezolva problema, însă negocierile nu au reușit să deblocheze piața moldovenească pentru producătorii ucraineni de carne de pasăre. Iar pe 6 februarie, vicepremierul Ucrainei, Taras Kacika, ar fi trimis Ludmilei Catlabuga și ministrului Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu, o scrisoare în care a avertizat că Kievul ar putea introduce un embargo asupra produselor moldovenești. Conform agenției de presă, Kacika nu a precizat ce bunuri ar putea fi vizate, însă interlocutorii săi au confirmat că ar putea fi vorba despre produse vitivinicole.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: