Максим Андреев, NewsMaker

„Suntem la un pas de a începe să prindem stele galbene și triunghiuri colorate”. Alexandru Flenchea, despre xenofobi

Directorul organizației necomerciale „Initiative for peace” Alexandru Flenchea a scris un editorial despre pericolele susținerii discriminării cetățenilor Republicii Moldova pe diferite motive. Cu permisiunea autorului, NewsMaker publică textul. 

Există bădărani sau glume bădărănești. Există un anumit spațiu, grup restrâns de persoane unde asemenea glume sunt acceptabile.

Există zone sociale unde oamenii de-a lungul istoriei se comportă conform anumitor reguli pre-setate și recunoscute. Mai există relații sociale, unele în care oamenii sunt în condiții egale și altele în care egalitatea este relativă din cauza multiplelor dependențe și posibile consecințe, cum este raportul medic-pacient, profesor-elev, șef-subaltern, funcționar-petiționar. Altfel spus, există comportament decent și comportament nepotrivit în circumstanțele date, în engleză se numește „inappropriate”.

Amenințarea pacientei/clientului/partenerului de afaceri/elevului /profesorului/ angajatorului/ subalternului/ etc cu Kalashnikov, fie și în glumă, este nepotrivită. Să țipi și să ameninți subalternii/colegii, este nepotrivit, indiferent ce crezi și cât de multă dreptate ai. Să pui la îndoială capacitatea unei regiuni de a alege, când nu ai reușit să demonstrezi în termeni legali că alegerile au fost fraudate, este nepotrivit.

De asemenea, nepotrivite sunt generalizările în spațiul public, când un om needucat servește drept pretext pentru a revărsa frustrările colonizării și deznaționalizării adunate de generații, asupra tuturor locuitorilor țării care vorbesc o altă limbă decât româna.

Putem jongla cu aluzii, putem face parte dreaptă, procese morale sau putem recunoaște că suntem foarte aproape de o tragedie care ne va înspăimânta prin cruzime dacă nu ne oprim. Noi suntem mai buni decât ne face această realitate nefericită. Noi știm să ne unim PENTRU și nu doar ÎMPOTRIVĂ.

Suntem la un pas de a începe să prindem stele galbene și triunghiuri colorate de pieptul oricui nu e de partea noastră. Poate unii ar fi curioși să trăiască într-un stat unde unanim recită slogane aprobate, vorbesc și gândesc conform GOST, însă mulți dintre noi deja am trăit cu un singur ideal și o aspirație. Recent am deplâns soarta celor care nu au încăput în modelul omului nou sovietic. Oare neapărat empiric vrem să testăm dacă istoria are capacitate de a se repeta, cu mici ajustări de rol?

Un medic s-a comportat nepotrivit și trebuie să fie investigat anume acel medic, nu toți medicii, nu toți rușii, nu toți bărbații, ci el personal.

Alegerile din Găgăuzia sunt o lecție pentru partide, pentru fiecare dintre noi, necesită concluzii și acțiuni, dar categoric nu pot servi drept pretext pentru a reinterpreta competențele autonomiei. De multe ori în Moldova, în fiecare regiune din Moldova, oamenii votează împotriva cuiva/ceva și nu votează pentru cineva/ceva. Să urcăm pe baricade din cauza unei alegeri nefericite, sau poate încercăm să formulăm o ofertă electorală mai incluzivă?

Nepotrivite dezbateri în actualele circumstanțe, nepotrivite și periculoase.

Opinia autorului poate să nu coincidă cu cea a redacției NM.



Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Medic in spital

Spitalele din Moldova vor fi reorganizate. Ministrul Sănătății, despre noua reformă: „Niciunul nu va fi închis”

Ministerul Sănătății lucrează la un proiect de reorganizare a rețelei spitalicești din Republica Moldova, care urmează să fie pus în dezbatere publică până la sfârșitul verii. Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat în ediția din 22 iunie a emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova că reforma prevede clasificarea spitalelor în trei niveluri și că niciun spital nu va fi închis.

Potrivit ministrului, reforma prevede trei niveluri de spitale: două spitale regionale la Bălți și Cahul, 11 spitale subregionale în raioanele care dețin unități de primiri urgențe și centre AVC, și restul spitalelor care vor fi clasificate drept spitale locale.

„Și propunem să avem management comun între spitalele regionale, cu cele subregionale și cu cele locale”, a declarat Emil Ceban.

Ministrul a subliniat că niciun spital nu va fi închis, iar singurele schimbări vor viza structura administrativă și de management.

„La modul practic, niciun spital nu va fi închis. Pur și simplu, unele spitale, poate din suburbiile Chișinăului, o să fie atribuite sub conducerea altor spitale. Secțiile consultative nu o să fie niciuna închisă”, a precizat Ceban.

Potrivit acestuia, managementul comun va permite coordonarea între spitale, astfel încât pacienții operați la un spital regional să poată fi reabilitați mai aproape de casă, la spitalele locale din raion.

„Iată, aceste spitale o să fie subregionale și restul spitalelor o să fie spitale locale. La cele locale o să ne axăm pe chirurgii de o zi, terapii de zi, pe geriatrii, pe reabilitare, pe paliații. Și în unele spitale o să discutăm cu sănătate mentală, boli infecțioase, sunt servicii care foarte bine sunt puse și atunci ele pot fi nu doar în spitalul subregional, dar și într-un spital local”, a explicat ministrul.

Amintim că, la sfârșitul anului 2022, Parlamentul a aprobat în lectură finală proiectul de lege privind trecerea spitalelor raionale din gestiunea autorităților publice locale în subordinea Ministerului Sănătății. Statul a alocat 150 de milioane de lei pentru această reformă. Din varianta inițială a proiectului au fost excluse prevederile privind trecerea proprietăților spitalelor raionale în gestiunea Ministerului Sănătății, terenurile și clădirile rămânând la balanța consiliilor raionale, conform acordului dintre deputați și aleșii locali, stabilit în cadrul consultărilor publice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: