AFP / Profimedia

Suspecți în jaful de la Luvru – reținuți în Franța

În Franța, au fost reținuți suspecți în cazul furtului de bijuterii de la Muzeul Luvru. Inițial, despre reținere a relatat presa locală, ulterior informația a fost confirmată de procuratura din Paris, relatează publicația Meduza.

În declarația procurorului Laure Beccuau, publicată pe 26 octombrie, se menționează că unul dintre suspecți intenționa să părăsească țara prin aeroportul Charles de Gaulle. Beccuau a declarat, de asemenea, că regretă „dezvăluirea prematură a acestei informații de către persoane neinformate”. Conform procurorului, acest lucru ar putea împiedica ancheta.

Înainte de aceasta, ziarul Le Figaro a relatat că poliția a reținut doi suspecți în cazul jafului.

Amintim că, pe 19 octombrie, persoane necunoscute purtând măști au pătruns în Luvru și au furat nouă exponate din colecția imperială. Paguba cauzată de furt a fost estimată la 88 de milioane de euro. Directorul muzeului și-a înaintat demisia, însă președintele Franței, Emmanuel Macron, a respins cererea.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Diplomații moldoveni, ținuți ore în șir la frontiera Federației Ruse? Popșoi: „Li se creează dificultăți mari”

Diplomații Republicii Moldova ar fi ținuți „cu orele” la frontiera Federației Ruse, iar uneori aceștia întâmpină „dificultăți mari” în intrarea pe teritoriul statului rus. Afirmația a fost făcută de ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, în cadrul ediției din 22 iulie a emisiunii „Punctul pe Azi” de la TVR Moldova.

Avem o relație complicată cu Federația Rusă. (…) Noi ne-am dori să nu existe situații în care inclusiv diplomații noștri sunt ținuți cu orele la frontiera Federației Ruse, pentru că avem relații diplomatice, avem o comunitate de cetățeni în Federația Rusă și trebuie să le prestăm servicii consulare. Trebuie să avem grijă de cetățenii noștri oriunde s-ar afla. Și atunci când diplomaților noștri li se creează dificultăți mari… Dar așa cum spuneam, relațiile internaționale se bazează pe principiul dreptului internațional, Convenției de la Viena, dar și principiul reciprocității are un element important”, a declarat Mihai Popșoi.

Ministrul de Externe a spus că Chișinăul nu își dorește „escaladări” în relația cu Federația Rusă. „Noi, dimpotrivă, ne dorim să reducem din temperatura relației și, de fiecare dată, încercăm să explicăm cum stau lucrurile. Câteodată suntem auziți, câteodată unii interlocutori se prefac că plouă. Dar asta este arta diplomației: să încercăm să depunem eforturi chiar și în situații mai complicate, în cadrul unor relații mai tensionate să reducem din această tensiune și să explicăm celor cu care suntem în dialog realitățile în care ne aflăm și faptul că Republica Moldova respectă de fiecare dată dreptul internațional”, a adăugat oficialul.

Amintim că, pe 21 iulie, Ministerul rus de Externe l-a convocat pe ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darii, căruia i-a transmis o notă de protest în legătură cu două incidente în care ar fi fost implicați angajați și vehicule ale Ambasadei Rusiei la Chișinău. Moscova susține că autoritățile moldovenești ar fi retras plăcuțele de înmatriculare ale unui vehicul al ambasadei și ar fi amenințat cu reținerea unor membri ai misiunii diplomatice. În acest context, partea rusă a acuzat Chișinăul de încălcarea Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice din 1961.

În replică, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins învinuirile.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: