proudcanadiankids.ca

Tabere pentru copii… online. Oferta primăriei capitalei pentru această vară

Taberele pentru copii nu își vor deschide ușile în această vară. Anunțul a fost făcut de primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban. Într-o postare publicată pe 29 mai pe pagina sa de Facebook, acesta îndeamnă părinții să își înscrie copiii la tabere tematice care se vor desfășura online.

Potrivit unui comunicat publicat de Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Consiliului municipal Chișinău, taberele vor activa în regim online pe parcursul lunii iunie 2020.

„Este vorba de tabere cu activități organizate la distanță pentru luna iunie curent. Ateliere virtuale vor fi propuse de 11 instituții de învățământ extrașcolar. Părinții și copii din municipiu vor putea selecta dintr-o gamă largă, activitatea propusă și vor putea astfel împreună cu organizatorii să valorifice talentul, creativitatea, îndemânarea și măiestria”, a precizat primarul capitalei.

Oferta este pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 16 ani.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=612402852696927&set=a.112512009352683&type=3&theater

Oferta instituțiilor o găsiți AICI.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ion Ceban

22 de zile lucrătoare în loc de 28 calendaristice. Cum se schimbă concediile de odihnă din 2027

Republica Moldova renunță la calcularea concediilor de odihnă în zile calendaristice. Începând cu 1 ianuarie 2027, potrivit unui proiect de lege supus consultărilor publice de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, concediile anuale vor fi calculate exclusiv în zile lucrătoare. Astfel, weekendurile și sărbătorile legale nu vor mai fi incluse în durata concediului. În schimb, în calcul vor fi luate doar zilele în care angajatul ar fi trebuit să lucreze. Totodată, proiectul prevede eliminarea zilelor suplimentare de concediu acordate funcționarilor publici în funcție de vechimea în serviciul public.

De la 28 la 22 de zile. Cum vor fi calculate concediile

Conform proiectului supus consultărilor, concediul anual minim garantat de Codul muncii pentru toți salariații – indiferent dacă activează în sectorul public sau în cel privat – va fi de 22 de zile lucrătoare, în loc de 28 de zile calendaristice, cât este în prezent.

În același timp, proiectul modifică durata concediilor pentru mai multe categorii de angajați din sectorul public.

Astfel, cadrele didactice vor beneficia de maximum 49 de zile lucrătoare de concediu, față de 62 de zile calendaristice în prezent. Funcționarii publici vor avea 28 de zile lucrătoare, în loc de 35 de zile calendaristice. De asemenea, concediul procurorilor va fi redus de la 35 la 30 de zile lucrătoare, al persoanelor cu funcții de demnitate publică – de la 35 la 24 de zile lucrătoare, iar al militarilor prin contract – de la 30 la 28 de zile lucrătoare.

Proiectul mai prevede că concediul va putea fi acordat în fracțiuni, cu condiția ca una dintre acestea să nu fie mai mică de două săptămâni lucrătoare consecutive, față de minimum 14 zile calendaristice, cât este în prezent.

Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, susține că actualul sistem, bazat pe zile calendaristice, poate genera diferențe în durata efectivă a odihnei, în funcție de perioada în care este programat concediul și de numărul weekendurilor incluse. Potrivit acesteia, trecerea la calcularea concediilor în zile lucrătoare va elimina aceste diferențe și va simplifica gestionarea lor.

Concediile suplimentare dispar, dar nu pentru toți. Ce categorii de angajați își păstrează acest drept

Pe lângă schimbarea modului de calcul al concediilor, proiectul elimină zilele suplimentare de concediu acordate funcționarilor publici în funcție de vechimea în serviciul public. În prezent, aceștia beneficiază de încă trei, cinci sau șapte zile de concediu, în funcție de vechime. Ministerul propune abrogarea acestei prevederi.

„Scoatem aceste concedii suplimentare ca să aducem echitate și să facem mai multe economii la bugetul de stat”, a declarat ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, în cadrul unei conferințe de presă susținute pe 19 iunie.

Proiectul nu elimină însă toate concediile suplimentare. De exemplu, se păstrează cele acordate părinților cu doi sau mai mulți copii, însă acestea vor fi calculate în zile lucrătoare, față de zile calendaristice, cum este în prezent.

Astfel, salariații care lucrează în condiții vătămătoare, persoanele cu dizabilități de vedere severe și tinerii cu vârsta de până la 18 ani vor beneficia în continuare de cel puțin patru zile lucrătoare de concediu suplimentar.

De asemenea, unul dintre părinții care au doi sau mai mulți copii cu vârsta de până la 14 ani sau un copil cu dizabilități va beneficia în continuare de cel puțin patru zile lucrătoare de concediu suplimentar.

În cazul salariaților care au adoptat copii sau i-au luat în plasament, concediul va fi de până la 71 de zile lucrătoare, față de până la 90 de zile calendaristice în prezent.

Totodată, concediul paternal va rămâne de 15 zile, însă acestea vor fi calculate în zile lucrătoare, nu calendaristice.

Dacă proiectul va fi adoptat de Parlament, noile reguli vor intra în vigoare la 1 ianuarie 2027. Ministra Muncii a dat asigurări că zilele de concediu acumulate până la 31 decembrie 2026 nu vor fi afectate și vor putea fi utilizate în continuare. „Nimeni nu pierde concediile care sunt deja acumulate”, a conchis oficiala.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: