Ministerul Apărării își propune introducerea unei instruiri militare obligatorii pentru cetățeni, menită să asigure apărarea patriei, în contextul în care, de-a lungul anilor, s-au creat premise pentru eschivarea de la aceste instruiri. Precizările au fost făcute pe 24 iunie de ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, în contextul unui proiect propus spre
Angajații din structurile de forță vor putea să muncească în sistem și după atingerea vârstei de pensionare, până la 55 de ani. Un proiect care prevede acest lucru a fost votat, în a doua lectură, de 72 de deputați. Potrivit autorilor, prin aceste modificări legislative se urmărește valorificarea competențelor funcționarilor