agricultori

Circulația rutieră pe șoseaua Hîncești din capitală, la intrarea în Chișinău, rămâne blocată, anunță oamenii legii. Se întâmplă după ce zeci de fermieri din țară au ajuns la Chișinău pentru a protesta împotriva inacțiunilor Guvernului în raport cu problemele lor. Fermierii au pornit cu tehnica agricolă spre capitală în după-amiaza

Vicepremierul Vladimir Bolea a anunțat crearea unui grup de lucru la nivel de Guvern, care va stabili cum și cu cât vor fi ajutați agricultorii care riscă să falimenteze. Ministrul Agriculturii susține că din grupul de lucru vor face parte reprezentanți ai Ministerului Industriei Alimentare, ai Ministerului Economiei, Finanțelor, precum

Asociația Forța Fermierilor și Federația Națională a Fermierilor a anunțat că vor ieși la un protest masiv. Manifestanții intenționează să desfășoare un protest non-stop, în PMAN, în perioada 21 noiembrie – 31 decembrie și un marș la fel zilnic în perioada 22-26 noiembrie. „Asociația Forța Fermierilor și Federația Națională a

Japonia va oferi Republicii Moldova un grant în valoare de 1,9 milioane de euro. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Parlamentului de la Chișinău pe 20 octombrie. Se menționează că banii vor fi alocați fermierilor. Guvernul Japoniei va oferi Republicii Moldova susținere financiară nerambursabilă în valoare de 1,9 milioane de

Președinta Maia Sandu a participat pe 14 septembrie la o ședință extinsă cu cei mai mari angajatori și contribuabili din segmentul agroindustrial, scrie Moldpres. Șefa statului a spus că autoritățile vor susține agricultorii „corecți, care plătesc impozite”. Iar până în 2030, potrivit Maiei Sandu, statul își propune să creeze „o

Fermierii care au cultivat floarea-soarelui pe parcursul anului 2022 și au fost afectați de secetă vor fi eligibili pentru a primi ajutor extern, sub formă de motorină. Cabinetul de miniștri a extins pe 13 septembrie lista beneficiarilor prin modificarea Regulamentului privind stabilirea cuantumului de motorină din ajutorul umanitar extern, destinat

Fermierii din sudul țării se plâng de o recoltă mică la floarea-soarelui. Asociația Forța Fermierilor susține că agricultorii din raioanele Cahul, Cantemir, Basarabeasca și Leova recoltează între 0,4 și o tonă de floare soarelui per hectar. Specialiștii anticipează pierderi masive, inclusiv, la recolta de porumb. De vină ar fi seceta,

Agricultorilor moldoveni nu li se va interzice plantarea culturilor în regiunile în care nu plouă destul. Autoritățile vor veni cu o recomandare către aceștia, însă toate recomandările se vor regăsi în politicile de subvenționare. Precizările au fost făcute de ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare Vladimir Bolea, pe 29 august. Cu

Asociația Forța Fermierilor a anunțat, pe 25 august, că reia protestele „cu tehnică agricolă în capitală”. Manifestațiile vor începe „imediat după finalizarea recoltării culturilor de grupa a doua”. Potrivit Asociației, premierul Dorin Recean „așa și nu a găsit timp pentru întâlnirea cu agricultorii” și fermierii „nu mai cred în bunele

Președintele Asociației „Forța Fermierilor”, fostul deputat Alexandr Slusari, a venit cu reacție, după ce Guvernul a alocat din Fondul de Rezervă 200 milioane lei pentru fermieri. Slusari a criticat, într-o postare publică, mesajul transmis de prim-ministrul Dorin Recean în ședința Cabinetului de miniștri din 21 august, potrivit căruia banii care

Perioada publicării
Categorii cu noutăți
x
x