Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că autoritățile întreprind toate măsurile pentru ca legea salarizării să intre în vigoare din septembrie, însă aceasta poate fi promovată doar dacă există surse de finanțare. Potrivit oficialului, în bugetul de stat, în prezent, nu există bani pentru aceste majorări, dar acestea pot avea
Experți angajați de Banca Mondială au evaluat funcțiile din sectorul public din Republica Moldova și au propus o structură ierarhică a salarizării. În cadrul acesteia sunt ajustate și salariile primelor persoane în stat. Precizările au fost făcute de șefa statului Maia Sandu la ediția din 25 iunie a emisiunii „În
Salariile mai multor angajați din sectorul public vor crește cu 10-30%, odată cu aplicarea noii legi a salarizării. Majorări nu vor fi aplicate acolo unde au fost deja efectuate creșteri semnificative anterior. Vor crește salariile profesorilor, polițiștilor, medicilor, inclusiv ale lucrătorilor din cultură. Declarațiile au fost făcute de ministrul Finanțelor,