Tânăr de 19 ani, reținut pentru trafic de droguri pe Telegram: circa 10 kg de narcotice confiscate în Chișinău

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a Inspectoratului Național de Investigații (INI), în colaborare cu Inspectoratul de Poliție Ciocana și procurorii din cadrul Procuraturii municipiului Chișinău – Oficiul Ciocana, au destructurat activitatea infracțională a unui tânăr de 19 ani, suspectat de trafic de droguri prin intermediul aplicației Telegram.

În urma unor acțiuni speciale de investigație și urmărire penală, autoritățile au constatat că tânărul utiliza o schemă complexă de transferare a veniturilor obținute ilegal pe conturi curente, înregistrate pe numele unor persoane interpuse, la bănci comerciale din Republica Moldova.

Percheziția efectuată la domiciliul suspectului din Chișinău a dus la confiscarea unei cantități impresionante de narcotice, inclusiv peste 4 kilograme de hașiș, 5 kilograme de canabis hidroponic, 500 de pastile Ecstasy, 137 de grame de cocaină, precum și un telefon mobil care conține dovezi esențiale pentru anchetă.

Tânărul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 7 la 15 ani, conform legislației în vigoare. Poliția continuă cercetările pentru identificarea altor persoane implicate în rețeaua de trafic de droguri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

moldova1.md

Moldova va deschide Eurovision 2026: Satoshi va urca primul pe scena de la Viena

Pe 2 aprilie a avut loc tragerea la sorți a ordinii de participare în cele două semifinale ale Eurovision 2026. Republica Moldova, reprezentată de Satoshi, va urca prima pe scenă în cadrul primei semifinale, programată pentru data de 12 mai.

După Republica Moldova, care va deschide prima semifinală a concursului internațional, vor urma Suedia, Croația, Grecia, Portugalia, Georgia, Italia, Finlanda, Muntenegru, Estonia, Israel, Germania, Belgia, Lituania, San Marino, Polonia și Serbia.

eurovision.com

România și Ucraina vor concura în a doua semifinală, pe 14 mai. România va evolua a treia, iar Ucraina a 12-a.

eurovision.com

Atât votul publicului, cât și cel al juriului vor stabili top 10 țări din fiecare semifinală. Ele vor avansa în marea finală.

„Big 4” (Franța, Germania, Italia și Regatul Unit) și țara gazdă Austria vor urca, de asemenea, pe scena semifinalelor ca parte a evenimentului, înainte de a concura automat în marea finală.

***

Eurovision Song Contest se organizează în acest an pentru a 70-a oară. Ediția din acest an va avea loc la Viena, Austria, pe 12 și 14 mai – semifinale, și pe 16 mai – finala. 

Republica Moldova va fi reprezentată de Satoshi cu piesa „Viva, Moldova!”. Pe 9 martie, Satoshi a lansat videoclipul piesei cu care merge la Eurovision.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: