Youtube

„Țara poate avea viitor doar dacă un singur om își asumă toată răspunderea”. Usatîi a dat start campaniei electorale la Fălești

Renato Usatîi, care candidează la alegerile prezidențiale, din partea formațiunii sale, „Partidul Nostru”, s-a lansat în campania electorală pe 21 septembrie, în cadrul unui eveniment organizat la Fălești. Printre promisiunile electorale pe care le-a făcut politicianul se numără transformarea țării în republică prezidențială și alegeri parlamentare anticipate. 

Renato Usatîi a dat start campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale în orașul său de baștină, Fălești. Câteva zeci de persoane – simpatizanții lui Renato Usatîi și membri ai „Partidului Nostru” – au participat la eveniment.

În cadrul evenimentului de lansare în campania electorală, Renato Usatîi a susținut un discurs.

Politicianul a declarat că, de-a lungul timpului și până în prezent, Republica Moldova a fost condusă de „hoți și corupți”, care „vând” țara. El a menționat că este gata să-și asume „întreaga responsabilitate” pentru a asigura dreptate și bunăstare pentru cetățeni.

Sunt aici ca să le spune clar tuturor celor care și-au bătut și își bat joc de țară că am venit astăzi, împreună, să facem o schimbare. Noi astăzi suntem obligați să distrugem sistemul care în ultimii 33 de ani ține Moldova în genunchi. Moldova trebuie să fie o țară în care este lege, o țară în care hoții și trădătorii sunt trași la răspundere, în care fiecare cetățean să aibă o viață demnă. Pentru asta este nevoie de un lider puternic la conducerea țării noastre. (…) Eu sunt sigur că astăzi putem avea succes, țara poate avea viitor doar dacă un singur om își asumă toată răspunderea. Eu sunt gata și-mi asum răspunderea pentru Moldova și pentru o schimbare reală. (…) Sunt gata să port răspundere în fața fiecărui cetățean”, a spus el.

Renato Usatîi și-a prezentat și programul electoral, care, printre altele, prevede transformarea țării în republică prezidențială, introducerea funcției de vicepreședinte al Republicii Moldova, organizarea alegerilor parlamentare anticipate, scutiri de impozite pentru diasporă și crearea unui fond prezidențial de rezervă pentru intervenție.

***

Precizăm că aegerile pentru funcția de președinte al Republicii Moldova vor avea loc în data de 20 octombrie. Concomitent se va desfășura referendumul constituțional cu privire la aderarea la UE.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O diplomată din Polonia, desemnată ambasador al UE în Republica Moldova. Cine este Iwona Piorko

Diplomata poloneză Iwona Piorko a fost desemnată ambasador al Uniunii Europene în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut pe 31 august de șefa diplomației UE, Kaja Kallas.

Sunt onorată de desemnarea mea în funcția de ambasadoare a UE în Republica Moldova. Aștept cu nerăbdare să lucrez cu excelenta echipă a Delegației UE în Republica Moldova”, a transmis Iwona Piorko, după desemnare, prin intermediul Delegației Uniunii Europene Chișinău.

Totodată, aceasta a mulțumit predecesorului său, Janis Mazeiks, că „a ridicat relațiile dintre UE și Republica Moldova la un nou nivel”.

Iwona Piorko deține în prezent funcția de ambasador al UE în Singapore. Anterior, ea a condus departamentul de relații internaționale din cadrul Direcției Generale pentru Piața Internă, Industrie, Antreprenoriat și IMM-uri a Comisiei Europene. Piorko vorbește franceză, engleză și spaniolă, iar la nivel de bază cunoaște rusă și germană.

***

Amintim că fostul ambasador al UE în Republica Moldova Janis Mazeiks și-a încheiat mandatul de patru ani. Acesta a plecat pe 30 august din țara noastră. Cu acest prilej, dimplomatul a publicat mesaj de rămas bun în care a menționat, între altele, că o parte din el „va rămâne mereu” în Republica Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: