tuk.md

Taraclia: 35 de hectare de grâu, distruse de flăcări. La lichidarea incendiului au participat 12 autospeciale

În satul Mirnoe din raionul Taraclia a luat foc un câmp de grâu, cu o suprafață de 75 de hectare. La lichidarea incendiului au participat 12 autospeciale și 24 de angajați ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, informează portalul tuk.md.

Incendiul s-a produs în a doua jumătate a zilei de 12 iulie. La lichidarea acestuia a fost antrenat întregul efectiv al Secției pentru situații de urgență din Taraclia. În ajutor au venit și salvatorii din Vulcănești.

În urma incendiului, roada de pe 35 de hectare a fost distrusă. 40 de hectare de grâu au fost salvate.

Cauza producerii incendiului urmează a fi stabilită.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mec.gov.md

Medalie istorică pentru Moldova la Jocurile Paralimpice Europene de Tineret: Vadim Crețu a cucerit argintul

Judocanul Vadim Crețu a obținut medalia de bronz la Jocurile Europene Paralimpice de Tineret (EPYG). Este prima medalie cucerită de Republica Moldova în cadrul acestui campionat. Despre acest rezultat a anunțat Ministerul Educației și Cercetării pe 27 iulie.

Sportivul a participat la para judo, în categoria de greutate 73 kg, completând podiumul de premiere.

Potrivit comunicatului de presă al Ministerului, R.Moldova participă în premieră la Jocurile Paralimpice Europene de Tineret.

Competițiile se desfășoară la Istanbul, în perioada 21–28 iulie, și reunesc aproximativ 700 de sportivi din 31 de țări.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: