PCCOCS

Tentativă de contrabandă cu tutun de narghilea de peste 500 000 de lei. Pedeapsa primită de un șofer de pe cursa Chișinău-București

Un bărbat a fost condamnat la 4 ani și 8 luni de închisoare pentru tentativă de contrabandă cu tutun de narghilea. Sentința, care a fost pronunțată de curând de Judecătoria Hâncești, este cu drept de suspendare a executării, dacă, timp de patru ani, inculpatul „va respecta condițiile legale”. Informațiile au fost confirmate de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS). 

Cazul a avut loc în noaptea de 22 septembrie 2022. Potrivit PCCOCS, un șofer de autocar pe ruta Chișinău-București s-a prezentat la postul vamal Leușeni și a declarat că nu ar avea marfă de declarat inspectorilor Serviciului Vamal. În urma controlului mașinii, inspectorii i-au găsit aproape cinci sute de pachete de tutun de narghilea, a câte 1 kg fiecare. Conform estimărilor, marfa valorează aproape jumătate de milion de lei.

Tutunul de narghilea nedeclarat nu a fost de găsit în spațiul autocarului destinat bagajelor, ci în alte spații de depozitare ale autocarului:

–    aripa  din față, cu acces modificat, disponibil dintr-un spațiu apropiat dormitorului șoferilor;
–    aripa din spate, cu intrare modificată;
–    la ușa de mijloc a autocarului, sub câteva sticle de apă.

Astfel, întreaga cantitate de tutun de narghilea a fost supus confiscării, la solicitarea procurorilor PCCOCS. De asemenea, urmează să fie confiscat și autocarul folosit la tentativa de contrabandă.

Urmărirea penală continuă și în privința altor persoane, timp în care toți ce vizați beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

GETTY IMAGES

Proteste în SUA împotriva lui Donald Trump, sub sloganul „Fără regi” FOTO

În mai multe orașe din SUA au loc proteste de amploare împotriva administrației Trump, în cadrul acțiunii „Fără regi”. Aceasta este deja a treia astfel de acțiune, iar precedentele au adunat milioane de participanți, relatează BBC News.

Organizatorii au declarat că protestează împotriva politicilor promovate de Trump, inclusiv războiul din Iran, înăsprirea controlului imigrației la nivel federal și creșterea costului vieții. „Trump vrea să ne conducă precum un tiran. Dar aceasta este America, iar puterea aparține poporului, nu unor regi autoproclamați sau acoliților lor miliardari”, au declarat organizatorii.

GETTY IMAGES

Un reprezentant al Casei Albe a numit protestele „ședințe de terapie pentru obsesia față de Trump” și a declarat că singurii cărora le pasă de acestea sunt „jurnaliștii plătiți pentru a le mediatiza”.

Pe 28 martie, demonstrațiile au avut loc în aproape toate marile orașe din SUA, inclusiv New York, Washington și Los Angeles. La fel ca în acțiunile anterioare „Fără regi”, protestatarii au purtat efigii ale lui Trump, ale vicepreședintelui Vance și ale altor oficiali ai administrației, cerând demisia și arestarea acestora.

În Los Angeles, potrivit Departamentului Securității Interne, două persoane au fost arestate pentru atac asupra agenților federali de aplicare a legii. Conform instituției, doi polițiști au fost răniți de blocuri de beton și primesc îngrijiri medicale, după ce un grup de „mii de participanți la revolte” a înconjurat clădirea federală Roybal și a început să arunce obiecte în agenți.

Departamentul de Poliție din Los Angeles a anunțat, de asemenea, „numeroase arestări”, după ce protestatarii nu au respectat cerințele de a părăsi zona din apropierea unei închisori federale. Poliția a confirmat că autoritățile federale au folosit „mijloace neletale” pentru dispersarea mulțimii din acea zonă.

Agenția Reuters relatează că au fost efectuate arestări și în Dallas, după „ciocniri minore”, atunci când contraprotestatarii au blocat străzile și au împiedicat marșul „Fără regi”.

GETTY IMAGES
GETTY IMAGES
GETTY IMAGES
GETTY IMAGES

Potrivit sursei citate, ultimul miting „Fără regi”, din octombrie, a adunat aproape 7 milioane de oameni în întreaga țară.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: