Timp de 10 zile a avut febră. Pacienta unui spital din Chișinău – depistată cu virusul West Nile

Încă un caz de infectare cu virusul West Nile a fost confirmat în Republica Moldova. Este vorba despre o femeie, cetățean al Republicii Moldova, care recent a revenit din Italia. Ea a fost internată pe 7 octombrie la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă”, iar înainte de aceasta a avut febră timp de 10 zile. În prezent, starea ei de sănătate starea este de gravitate medie. 

Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” a anunțat, pe 9 octombrie, că o pacientă a instituției medicale a fost confirmată cu virusul West Nile.

Este vorba despre o femeie, cetățean al Republicii Moldova, care recent a revenit din Italia.

Ea a fost internată pe 7 octombrie la „Toma Ciorbă”. Înainte de aceasta, timp de 10 zile, a avut febră.

Pe 8 octombrie i-au fost prelevate probe și s-a confirmat virusul West Nile.

„Pacienta se află acum în stare febrilă și beneficiază de tratament simptomatic. Evoluția sa este monitorizată îndeaproape, starea fiind de gravitate medie, complicată cu meningită, dar sub controlul echipei medicale. Spitalul nostru reiterează importanța măsurilor de prevenție împotriva bolilor transmise de țânțari, în special pentru persoanele care călătoresc în zone afectate”, au comunicat reprezentanții instituției medicale.

***

Primul caz de infecție cu virusul West Nile a fost confirmat în Republica Moldova în 2019. A doilea a fost raportat în august 2024. Pe 22 august, Ministerul Sănătății anunța că un bărbat în vârstă de 49 de ani, care s-a întors din Italia, a fost depistat cu virusul West Nile. Ministerul raporta că persoana a fost înțepată de mai multe ori de țânțari. Detalii AICI. Pe 13 septembrie 2024, Agenția Națională pentru Sănătate Publică informa despre înregistrarea a altor două cazuri de infecție cu virusul West Nile. Cazurile erau de import și au fost înregistrate la doi bărbați cu vârste de 39 și, respectiv, 54 de ani. Primul caz a fost raportat la un bărbat din mun.Chișinău, care a fost în România, unde a fost înțepat de mai multe ori de țânțari. În cel de-al doilea caz era vorba despre un bărbat din Tiraspol, care a revenit din Cehia.

Autoritățile de la sănătate precizau că virusul West Nile se transmite doar prin înțepătura unui țânțar infectat, dar nu şi de la om la om. Probabilitatea ca cineva să se îmbolnăvească de la o singură înțepătură este redusă. De obicei, virusul se manifestă prin simptome similare cu gripa: oboseală, slăbiciune musculară, febră şi durere intensă de cap, erupţii cutanate pe piept. Majoritatea cazurilor umane (80%) se manifestă asimptomatic sau sub forme ușoare care se vindecă de la sine. Persoanele în vârstă și persoanele imunocompromise prezintă un risc mai mare de a dezvolta forme severe de boală, inclusiv forme neurologice: rigiditatea mușchilor gâtului, vărsături, sensibilitate crescută la lumină, convulsii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

MAE dezminte informațiile despre elevii „blocați” în vama Albița: Traversarea frontierei s-a desfășurat fără incidente

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a venit cu precizări după apariția în presă și pe rețelele sociale a unor informații potrivit cărora un grup de elevi din Chișinău ar fi fost blocat ore întregi în punctul de trecere a frontierei Leușeni–Albița, în drum spre Iași. Potrivit instituției, verificările efectuate au arătat că traversarea frontierei s-a desfăşurat în regim obişnuit, fără incidente, iar elevii se află în siguranţă și își continuă deplasarea spre Sibiu.

Potrivit MAE, Consulatul General al Republicii Moldova la Iași s-a autosesizat și a efectuat verificări împreună cu autoritățile de frontieră din Republica Moldova și România, precum și cu administrația instituției de învățămînt.

În urma discuțiilor, s-a confirmat că informațiile respective nu se adeveresc. Traversarea frontierei s-a desfășurat în regim obișnuit, fără blocaje sau incidente”, precizează instituția.


Totodată, conducerea liceului a explicat că timpul de așteptare a fost mai mare decît de obicei din cauza numărului ridicat de autocare aflate în vamă. Elevii se deplasează spre Sibiu, iar aceștia sînt în siguranță.


Anterior, unele surse media au relatat că elevii ar fi rămas blocați mai multe ore în vama Albița, după ce au trecut controlul pe partea moldovenească. Părinții susțineau că cei mici erau obosiți și flămînzi, iar programul excursiei risca să fie afectat din cauza întîrzierilor.


În informațiile apărute inițial se menționa că verificările suplimentare ar fi fost legate de implementarea noului sistem european EES — Entry/Exit System, introdus la frontierele Uniunii Europene.


MAE a reiterat că misiunile diplomatice și oficiile consulare ale Republicii Moldova monitorizează permanent situațiile care vizează cetățenii moldoveni aflați peste hotare și oferă asistență consulară atunci cînd este necesar.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: