novostipmr.com

Tiraspolul interzice scăldarea în Nistru de Bobotează, în contextul pandemiei de coronavirus

În contextul pandemiei de coronavirus, în regiunea transnistreană, se va renunța în acest an la acțiunile tradiționale cu ocazia Botezului Domnului. 

Autoritățile de la Tiraspol au decis că nu vor amenaja locuri speciale pentru sfințirea apei, pentru scăldat, corturi în care să se încălzească cei care vor ieși din apă, bucătprii de campanie și mici piețe improvizate, așa ca în alți ani.

La nivel oficial, decizia a fost formulată drept recomandare. Cu toate acestea, pe malul Nistrulului și în preajma rezervoarelor de apă vor patrula polițiștii.

Decizia a fost anunțată în urma unei discuții dintre liderul transnistrean Vadim Krasnoselski și arhiepiscopul de Tiraspol și Dubăsari Sava.

„Interlocutorii au ajuns la concluzia că scăldarea în rezervoarele deschise în condițiile pandemiei nu este sigură din punct de vedere sanitar-epidemiologic, întrucât presupune un număr mare de participanți care respectă tradiția creștină”, se arată pe site-ul administrației de la Tiraspol.

Mitropolia Moldovei prăznuiește Boboteaza pe 19 ianuarie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Ceban va face declarații în dosarul „kuliok”/Finul lui Plahotniuc, condamnat/Oameni FSB la Primărie?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Ceramica moldovenească, pusă pe harta turistică
— Ceban, martor în favoarea lui Dodon? Plahotniuc, obligat să se prezinte
— Invitat la o întâlnire romantică, apoi jefuit, agresat și lăsat să zacă în frig
— Consilierii PAS cer anchetarea lui Ceban pentru trădare de patrie
— Lebede salvate de la îngheț la Criuleni
— Poliția l-a reținut pe Damir. A fost condamnat la 3 ani de închisoare
— Arcul de Triumf din Chișinău va fi reparat. Cine dă banii?
— Incident nocturn la aeroportul din Chișinău: pasagerii și personalul, evacuați
— Carburanții se scumpesc din nou
— Maia Sandu: Moldova și Albania pot coopera în mai multe domenii
— Un an de închisoare pentru un pumn dat unui polițist
— Acuzații de trucare a alegerilor la Uniunea Avocaților
— Două trenuri s-au ciocnit în Spania. Sunt zeci de morți și răniți
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: