kommersant.ru

Tiraspolul consideră că riscul ca războiul să ajungă în regiune era real la începutul săptămânii, însă acum a scăzut

Pericolul că conflictul din Ucraina va ajunge pe teritoriul Transnistriei a scăzut, consideră deputatul Sovietului Suprem de la Tiraspol, legistativul republicii nerecunoscute, Andrei Safonov, citat de agenția rusă TASS, pe 30 aprilie.

„Pentru a cincea zi în Transnistria situația este calmă și asta vorbește despre faptul că pericolul conflictului, care era real la începutul săptămânii, a scăzut. Cred că un rol important l-a jucat declarația autorităților Rusiei, care au avertizat provocatorii că acțiunile lor nu vor rămâne nepedepsite”, a spus alesul așa-numitului „parlament” din regiunea transnistreană.

Andrei Safonov a remarcat și reacția SUA și UE, care au pledat pentru „păstrarea păcii în regiune”. Potrivit acestuia, inspiră optimism și poziția Chișinăului, care a arătat „că nu vrea să fie implicat în conflictul armat”.

Amintim că, pe 25 și 26 aprilie, în regiunea transnistreană s-au produs mai multe incidente, calificate drept „atacuri teroriste”. În urma acestora, a fost declarat „cod roșu de pericol terorist” pentru 15 zile. Elevii desfășoară orele online și au fost înăsprite controalele mijloacelor de transport care intră și ies din regiune.

Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat într-un interviu pentru Digi24 că NATO anticipează acțiuni de provocare, acțiuni sub drapel fals în Republica Moldova. În același timp, Alianța Nord Atlantică nu vede riscuri militare iminente pentru R. Moldova, fiind vorba mai degrabă de încercarea de a crea dificultăți forțelor ucrainene din vestul Ucrainei, din zona Odesa.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova și Ucraina ar putea începe negocierile de aderare pe clustere în noiembrie. Kos: „Nu există motive pentru noi amânări”

Uniunea Europeană ar putea deschide oficial negocierile de aderare cu Republica Moldova și Ucraina în următoarele săptămâni. Comisarul european pentru extindere, Marta Kos, a anunțat, pe 20 octombrie, la Luxemburg, că procesul de evaluare a legislațiilor naționale ale celor două state a fost finalizat, iar Comisia Europeană recomandă statelor membre să aprobe rapid deschiderea celor șase clustere de negociere, scrie Eunews.

„Comisia a încheiat analiza completă a cadrului legislativ al Ucrainei și al Republicii Moldova, iar până în noiembrie Consiliul va avea posibilitatea să lanseze toate cele șase clustere de negocieri”, a declarat Kos, la finalul reuniunii Consiliului Afaceri Externe.

Potrivit comisarei, după acest pas, „totul va fi pregătit pentru a accelera reformele” în ambele țări candidate. Oficiala a subliniat că atât Moldova, cât și Ucraina au făcut progrese semnificative în procesul de apropiere de UE, însă „rămân provocări importante, mai ales în combaterea corupției, consolidarea instituțiilor și respectarea statului de drept”.

Un obstacol major în calea lansării oficiale a negocierilor rămâne veto-ul Ungariei. Premierul Viktor Orbán se opune de mai mult timp deschiderii negocierilor cu Ucraina, susținând că o astfel de decizie ar „aduce războiul în Europa”. Opoziția Budapestei afectează indirect și Republica Moldova, întrucât dosarele celor două țări sunt analizate în paralel.

În acest context, președintele Consiliului European, António Costa, ar căuta soluții juridice și politice pentru a evita cerința de unanimitate la deschiderea clusterelor de negociere, o măsură fără precedent, menită să neutralizeze dreptul de veto al Ungariei. Deși tratatele UE nu prevăd un astfel de mecanism, surse europene afirmă că executivul comunitar ar fi dispus să accepte o soluție excepțională pentru a nu întârzia procesul.

„Analizăm toate posibilitățile pentru a da undă verde începerii negocierilor. Ucraina și Moldova au obținut rezultate pozitive, iar procesul trebuie să se bazeze pe merit. Nu există motive pentru noi amânări”, a spus Marta Kos.

În prezent, aderarea la Uniunea Europeană presupune parcurgerea a 33 de capitole de negociere, grupate în șase clustere tematice. Deschiderea fiecărui cluster necesită aprobarea unanimă a statelor membre, la fel ca și decizia finală privind admiterea unei țări în blocul comunitar.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: