Carne alterată, aruncată la gunoiștea din Puhoi? Autoritățile au decis să o îngroape

Pe un teren din apropierea satului Puhoi, raionul Ialoveni, au fost îngropate deșeuri de carne tocată înghețată, aruncate ilegal la gunoi. Descoperirea a fost făcută de inspectorii de mediu, care au intervenit pentru a preveni un posibil pericol pentru sănătatea publică și mediul înconjurător.

Potrivit Inspecției pentru Protecția Mediului Ialoveni, produsele au fost abandonate de o persoană necunoscută. Din cauza riscurilor pe care le prezentau, s-a luat decizia înhumării acestora în condiții sigure, în colaborare cu administrația publică locală.

Inspectoratul de Poliție Ialoveni a fost sesizat pentru a stabili proveniența produselor și a identifica persoanele responsabile, iar Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a prelevat probe pentru a determina potențialele riscuri de contaminare.

Alexandr Corja, șeful Gărzii Ecologice, a avertizat că situația ar putea deveni și mai gravă odată cu creșterea temperaturilor, transformându-se într-o adevărată bombă ecologică.

Inspectoratul pentru Protecția Mediului reamintește că abandonarea ilegală a produselor alimentare expirate sau alterate poate avea consecințe grave asupra sănătății populației și a mediului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Escrocheriile continuă: moldovenii au pierdut peste 1,5 milioane de lei într-o singură zi

Moldovenii au pierdut peste 1,5 milioane de lei în 24 de ore din cauza escrocheriilor telefonice, potrivit unui avertisment al Poliției Republicii Moldova. În ultimele 24 de ore au fost raportate 13 cazuri de escrocherie, înregistrate în Chișinău, Briceni, Bender, Cahul, Glodeni și Sîngerei. Datorită vigilenței cetățenilor, au fost prevenite 322 de tentative de fraudă.

Escrocii acționează prin apeluri și mesaje false, prezentându-se drept angajați ai băncilor sau ai instituțiilor statului, cu scopul de a obține bani, date bancare sau informații personale. Poliția avertizează că în multe situații victimele își dau seama că au fost înșelate abia după săptămâni sau luni de la efectuarea transferurilor — unele fraude investiționale desfășurate între februarie și iunie 2026 au fost raportate abia pe 9 iunie.

Poliția îndeamnă cetățenii să nu ofere niciodată bani, date bancare sau informații personale la telefon, să închidă imediat apelurile suspecte, să verifice informațiile direct la instituția vizată și să sesizeze Poliția în cazul tentativelor de fraudă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: