Medical drip in hospital corridor, concept of treatment

Top 5 spitale din Republica Moldova cu cei mai satisfăcuți pacienți

Spitalul Clinic Municipal nr.1 este în topul preferințelor pacienților moldoveni pentru al doilea an la rând, informează astăzi, 30 decembrie, portalul sanatateinfo.md. Concluziile au fost elaborate în baza scorului PAS, pentru anul 2018, care include 22 de indicatori, publicat pe platforma spitale.md.

Astfel, Spitalul Clinic Municipal nr.1 a acumulat 85 de puncte la capitolul satisfacția pacientului, cu trei mai puține decât în 2017.

Pe locul doi în topul satisfacției pacienților este spitalul din Râșcani, care a acumulat un scor 80 de puncte.

Podiumului liderilor îl completează spitalul din Cahul, cu 79 de puncte. Spitalul Clinic Municipal „Sf.Treime” are cu două puncte mai puțin la capitolul satisfacția pacientului, iar Maternitatea nr.2 – are 76 de puncte.

Precizăm că scorul PAS, în baza căruia spitalele acced în topul celor mai performante instituții medicale de același profil, reprezintă un scor de referință în evaluarea performanței unor spitale în comparație cu alte spitale similare din Republica Moldova. Acesta este calculat conform unei metodologii complexe în baza informației statistice raportată de către fiecare spital.

Scorul PAS include 22 de indicatori la nivelul spitalului, recomandați și utilizați la nivel internațional (OMS, OCDE, AHRQ etc), categorisiți în trei domenii, în conformitate cu componentele clasice ale asistenței medicale.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Președintele Adunării Populare a Găgăuziei îl invită pe Tofan în prima vizită oficială la Comrat: „Avem șansa unui nou început”

Președintele Adunării Populare a Găgăuziei, Valentin Gaidarji, îl invită pe premierul Vasile Tofan să efectueze prima sa vizită oficială în autonomie. Într-un mesaj public, prin care l-a felicitat pentru preluarea funcției, Gaidarji a făcut apel la un dialog „deschis, sincer și constructiv” între Chișinău și Comrat.

În mesajul său, Gaidarji a apreciat experiența lui Tofan în mediul de afaceri, despre care spune că reprezintă „o bază solidă pentru depășirea provocărilor economice și administrative ale Republicii Moldova”.

Totodată, președintele Adunării Populare s-a declarat „nedumerit” și „îngrijorat” de faptul că autoritățile Găgăuziei nu au fost invitate la consultările desfășurate de Vasile Tofan, în calitate de prim-ministru desemnat, cu reprezentanți ai mediului de afaceri, ai Parlamentului și ai societății civile.

„Astăzi avem șansa unui nou început. Dumneavoastră sunteți noul prim-ministru, iar eu sunt noul președinte al Adunării Populare a Găgăuziei. Niciunul dintre noi nu poartă povara vechilor conflicte și a deciziilor din trecut. De aceea, vă îndemn la un dialog deschis, sincer și constructiv”, a declarat Gaidarji.

Acesta i-a propus lui Tofan ca prima sa vizită de lucru în funcția de premier să fie în Găgăuzia. Potrivit lui Gaidarji, gestul ar transmite un „semnal puternic din partea unui conducător responsabil, care vine personal la fața locului, înțelege problema din interior și caută soluții prin dialog direct și cooperare”.

În același timp, Gaidarji și-a exprimat disponibilitatea de a veni la Chișinău împreună cu deputații Adunării Populare pentru a identifica soluții comune „în beneficiul întregii țări și al tuturor cetățenilor săi”.

„Aștept cu optimism răspunsul dumneavoastră și deschiderea pentru un nou capitol de încredere și parteneriat între Chișinău și Comrat”, a mai scris Gaidarji în mesajul adresat prim-ministrului Vasile Tofan.

Amintim că Guvernul condus de Vasile Tofan a fost învestit în funcție în dimineața zilei de 22 iulie, după ce, cu o zi înainte, a primit votul de încredere al Parlamentului.

În timpul dezbaterilor din Legislativ, Tofan a declarat că Găgăuzia este un atu insuficient valorificat de Republica Moldova și o punte către „o superputere regională” – Turcia. Premierul a afirmat că, odată învestit, va valorifica acest potențial și va efectua o vizită la Comrat, menționând că cunoaște problemele regiunii.

NewsMaker a analizat programul cu care noul Cabinet își propune să guverneze. Ce promisiuni au făcut miniștrii, aflați – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: