mei.gov.md

Trafic rutier suspendat pe o porțiune din strada V. Belinski. Cum va circula transportul public?

În perioada 19-26 iulie va fi suspendat traficul rutier pe strada V. Belinski, tronsonul cuprins între str. Ion Neculce și Ion Pelivan. Măsura a fost luată în legătură cu necesitatea executării lucrărilor de reparație curentă a str. V. Belinski, cu renovarea integrală a învelișului asfaltic.

Pe durata lucrărilor menționate, circulația transportului public va fi organizată după cum urmează:

Troleibuze:

  • ruta nr. 38 se modifică după cum urmează: în direcția str. Alba-Iulia – de pe str. Ion Creangă pe str. Alba-Iulia, Ion Pelivan, str. Nicolae Costin și în continuare pe traseul stabilit; în direcția spre centrul urbei – de pe str. Nicolae Costin pe str. Ion Pelivan, str. Alba-Iulia, str. Ion Creangă, str. Vissarion Belinski și în continuare pe traseul stabilit;

Microbuze:

  • itinerarul rutelor nr. 101 și nr. 125 se modifică după cum urmează: în direcția sectorului Buiucani – pe traseul stabilit, în direcția spre centrul urbei – de pe str. Ion Creangă pe str. Constituției, str. Vasile Lupu, str. C. Stere, str. A. Șciusev și în continuare pe traseul stabilit;
  • itinerarul rutei nr. 103 se modifică după cum urmează: în direcția sectorului Buiucani – de pe str. Ion Creangă pe str. Doina și Ion Aldea Teodorovici, str. Ion Pelivan, str. Nicolae Costin și în continuare pe traseul stabilit; în direcția spre centrul urbei – de pe str. Ion Pelivan pe str. 27 Martie 1918, str. Calea Ieșilor, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit;
  • itinerarul rutei nr. 121 se modifică după cum urmează: în direcția sectorului Buiucani – pe traseul stabilit, în direcția spre centrul urbei – de pe str. Ion Creangă pe str. Vissarion Belinski, str. Ion Neculce, str. Eugen Coca, str. Milano, Calea Ieșilor, Piața Dimitrie Cantemir și în continuare pe traseul stabilit;
  • itinerarul rutei nr. 124 se modifică după cum urmează: în direcția sectorului Buiucani – pe traseul stabilit, în direcția spre centrul urbei – de pe str. Ion Pelivan pe str. Alba-Iulia, str. Ion Creangă, str. Vissarion Belinski, str. Ion Neculce, str. Eugen Coca, str. V. Lupu și în continuare pe traseul stabilit.
  • itinerarul rutei nr. 174 se modifică după cum urmează: în direcția sectorului Buiucani – pe traseul stabilit, în direcția spre centrul urbei – de pe str. Cornului pe str. Vasile Lupu, str. Constituției, str. Ion Creangă, str. Vissarion Belinski, str. Ion Neculce, str. Eugen Coca, str. Milano, Calea Ieșilor și în continuare pe traseul stabilit;
  • itinerarul rutelor nr. 172 și nr. 185 se modifică după cum urmează: în direcția sectorului Buiucani – pe traseul stabilit, în direcția spre centrul urbei – de pe str. Alba-Iulia pe str. Constituției, str. Vasile Lupu, str. Constantin Stere, str. Alexei Șciusev și în continuare pe traseul stabilit.

Conducătorii auto care traversează cartierele unde este anunțată suspendare de trafic rutier sunt îndemnaţi să ocolească zona respectivă.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Noi instrumente împotriva escrocheriilor: Guvernul ratifică un protocol internațional și pregătește obligativitatea actului de identitate pentru cumpărarea cartelelor sim

Cetățenii moldoveni vor fi mai bine protejați împotriva escrocheriilor online, după ce Guvernul a aprobat pe 11 iunie ratificarea unui protocol internațional care va permite autorităților să obțină mai rapid probe electronice și să colaboreze mai eficient cu furnizorii de servicii din alte țări în investigarea infracțiunilor cibernetice. Totodată, ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a anunțat că săptămâna viitoare Guvernul va vota obligativitatea prezentării unui act de identitate la cumpărarea cartelelor preplătite, pentru a reduce utilizarea acestora la comiterea de infracțiuni.

Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a explicat după ședința Guvernului că protocolul va obliga furnizorii să prezinte probele necesare investigațiilor, ceea ce va accelera semnificativ anchetele în cazuri de infracțiuni cibernetice, în condițiile în care infractorii se află adesea în alte state.

„Urmare a implementării acestui protocol, vom asigura un schimb mai operativ de informații, inclusiv furnizorii vor fi obligați să prezinte acele probe care sunt foarte importante pentru viteza investigației, ținând cont de faptul că, de multe ori, infractorii sunt departe de stătoarele unei țări”, a declarat Misailă-Nichitin.

Ministra a mai anunțat că în ședința de guvern din săptămâna viitoare urmează să fie votat un proiect de lege care va obliga cumpărătorii de cartele preplătite să se identifice cu un act de identitate, pentru a reduce riscul utilizării acestora la comiterea de infracțiuni.

„Ne propunem să votăm proiectul de lege care vine să aducă modificările, urmarea cărora cartelele preplătite vor fi achiziționate exclusiv în baza unui act de identitate, astfel încât să reducem riscul celor care utilizează cartelele preplătite o singură dată și doar pentru a comite infracțiuni”, a precizat ministra.

Misail-Nichitin a îndemnat totodată cetățenii să nu ofere date personale la telefon, indiferent cum se prezintă apelantul, și să sesizeze imediat poliția sau să sune la 112.

Amintim că escrocheriile telefonice au crescut semnificativ în ultima perioadă, provocând pierderi tot mai mari cetățenilor. Pe 10 iunie, Poliția a avertizat că moldovenii au pierdut peste 1,5 milioane de lei într-o singură zi, după 13 cazuri de escrocherie înregistrate în mai multe localități ale țării. Escrocii acționează prin apeluri și mesaje false, prezentându-se drept angajați ai băncilor sau ai instituțiilor statului, pentru a obține bani, date bancare sau informații personale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: