AUR - Chișinău

Transnistria și-a achitat gazul până la sfârșitul lunii. Ce volume sunt livrate zilnic

Gazele naturale au revenit, începând de astăzi, 17 octombrie, în regiunea transnistreană. Volumele zilnice livrate nu vor depăși 3 milioane de metri cubi, a declarat pentru NewsMaker președintele interimar al Moldovagaz, Vadim Ceban. Potrivit acestuia, cantitățile furnizate vor varia în funcție de zilele săptămânii și de necesarul de consum, fiind mai reduse în weekend. Volumul actual permite reluarea furnizării apei calde și începerea sezonului de încălzire în stânga Nistrului.

„Livrările au fost reluate conform cererii Tiraspoltransgaz. Livrările sunt asigurate, orientativ, pentru zece zile. Așteptăm plățile mai departe”, a declarat Ceban.

Întrebat ce volum de gaze este livrat zilnic în stânga Nistrului, Ceban a spus că acesta variază în funcție de consumul regiunii, dar nu depășește pragul contractual de 3 milioane de metri cubi.

„Astăzi, vineri, regiunea consumă circa 3 milioane metri cubi. Sâmbătă și duminică orientativ 1,5 milioane în fiecare zi, mai apoi între 2-3 milioane pe zi, pentru că este octombrie”, a mai declarat Ceban.

Amintim că Vadim Ceban a anunțat, pe 16 octombrie, că gazele naturale vor reveni în regiunea transnistreană din 17 octombrie, fără să ofere, însă, mai multe detalii. Anunțul a fost făcut după două săptămâni de restricții, impuse după ce Tiraspolul a instituit „regim de economisire a gazelor naturale” – perioadă în care în regiune a fost sistată furnizarea apei calde, iar la stațiile de alimentare s-a întrerupt vânzarea de metan.

Conform înțelegerii dintre Chișinău și Tiraspol, volumul maxim al livrărilor de gaze către regiunea transnistreană este de 3 milioane de metri cubi pe zi. În iarna trecută, această cantitate a fost suficientă pentru încălzirea gospodăriilor și a instituțiilor sociale, însă insuficientă pentru funcționarea marilor întreprinderi industriale și a centralei MGRES.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Muncitorii din Asia cazați în vagoane, în condiții precare, verificați și… sancționați (VIDEO)

Inspectoratul General pentru Migrație (IGM) a efectuat miercuri, 1 iulie, controale la compania din Chișinău unde muncitori din Bangladesh și Nepal sunt cazați în vagoane de tren, depistând mai multe nereguli. Autoritățile au întocmit procese-verbale pe numele a 101 cetățeni străini pentru nedeclararea schimbării domiciliului sau a reședinței, iar doi lucrători au fost găsiți în ședere ilegală și urmează să fie plasați în custodie publică.

Potrivit unui comunicat emis de IGM, acțiunile de control au vizat verificarea respectării legislației privind șederea și angajarea cetățenilor străini în Republica Moldova.

În cazul celor 101 persoane sancționate, autoritățile au constatat că muncitorii nu au declarat modificările privind domiciliul sau reședința, așa cum prevede legea. Totodată, pentru cei doi cetățeni depistați în situație ilegală, au fost inițiate procedurile necesare pentru luarea în custodie publică.

De asemenea, IGM urmează să sesizeze Serviciul Fiscal de Stat și Agenția Națională pentru Sănătate Publică, pentru a examina circumstanțele constatate în cadrul controalelor, în limitele competențelor legale.

Inspectoratul General pentru Migrație reamintește tuturor agenților economici că respectarea legislației privind angajarea și șederea cetățenilor străini reprezintă o obligație esențială pentru protejarea drepturilor lucrătorilor migranți, asigurarea unui mediu concurențial echitabil și menținerea unui climat economic transparent”, a menționat IGM.

Instituția a precizat că va continua acțiunile de verificare.

Amintim că, pe 30 iunie, TV8 a relatat că întreprinderea care găzduiește migranții activează în domeniul producerii ușilor și ferestrelor și este amplasată în sectorul Botanica al capitalei. Potrivit sursei, cetățenii străini locuiesc de mai bine de un an în vagoane de tren reamenajate, amplasate pe teritoriul companiei. Condițiile de trai ar fi înghesuite și insalubre.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: