Transportatorii de mărfuri din Moldova vor putea circula liber în Uzbekistan: încep negocierile

Republica Moldova și Uzbekistan au decis inițierea negocierilor pentru liberalizarea transportului internațional de mărfuri în regim bilateral, în cadrul ședinței Comisiei mixte moldo-uzbece desfășurată la Chișinău, în perioada 1–2 septembrie.

Pentru anul viitor, părțile au confirmat 300 autorizații pentru transport bilateral și tranzit și 60 autorizații pentru transport în/din țări terțe. În discuții s-a evidențiat și creșterea comerțului bilateral cu 28,7% în primul semestru al anului 2025, comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent.

Un subiect important vizat a fost reducerea taxelor rutiere la intrarea pe teritoriul Uzbekistanului, partea uzbecă exprimând disponibilitatea de a le diminua pentru transportatorii moldoveni. Totodată, ambele părți au decis inițierea negocierilor pentru un nou acord bilateral interguvernamental, care să liberalizeze transportul rutier internațional de mărfuri și să asigure condiții concurențiale echitabile.

Delegația uzbecă a informat și despre procedura de solicitare și eliberare a autorizațiilor speciale pentru transportul vehiculelor care depășesc limitele de mase și dimensiuni admise, realizată electronic prin sistemul informațional al Comitetului pentru Drumuri Auto al Ministerului Transporturilor.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) „Au reparat drumurile sau au adus microbuze mai bune?” Ce spun pasagerii și șoferii despre scumpirea cu 20% la cursele interurbane

Prețurile pentru transportul de pasageri între raioane și în interiorul lor s-ar putea scumpi cu până la 20% — guvernul a aprobat o nouă metodologie de calcul a tarifelor. Acum vor fi luate în considerare nu doar costurile pentru combustibil și reparații, ci și detalii precum prezența unui aparat de aer condiționat sau tipul de transport — obișnuit sau electric.

Tarifele pentru cursele internaționale vor fi stabilite de Agenția Națională Transport Auto, iar cele pentru rutele locale — de consiliile raionale. Noul sistem va intra în vigoare la 1 martie 2026. Autoritățile susțin că această metodologie îi va ajuta pe transportatori să se dezvolte și să-și reînnoiască parcul auto — de exemplu, prin achiziționarea de mașini moderne în leasing.

Pasagerii se tem însă că cheltuielile pentru călătorii le va depăși bugetul, deoarece salariile și pensiile rămân neschimbate. Iar opiniile șoferilor s-au împărțit: unii consideră că majorarea tarifelor este justificată și îi va ajuta să acopere costurile pentru combustibil și reparații, în timp ce alții se tem că scumpirea va alunga pasagerii și nu va rezolva principalele probleme — drumurile proaste și microbuzele vechi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: