Денис Дерменжи/NewsMaker

Transportatorii încep protestele: când va avea loc prima manifestație

Primul protest al transportatorilor din cele trei planificate va avea loc în data de 9 iulie. Anunțul a fost făcut de președintele Consiliului Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto (APOTA), Oleg Alexa.

Amintim că, pe 24 iunie, transportatorii au acuzat Ministerul Infrastructurii și Agenția Națională Transport Auto (ANTA) de inacțiune, dar și presupuse abuzuri și scheme de corupție. Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) a transmis un apel public, în care avertizează că lipsa metodologiei tarifare, impunerea sistemelor electronice e-GPS și e-Bilet, precum și obligația de adaptare a tuturor vehiculelor pentru persoanele cu dizabilități pun în pericol activitatea transportatorilor. Aceștia au amenințat, atunci, cu proteste, dacă autoritățile nu vor ține cont de nemulțumirile lor.

În reacție, Guvernul a transmis că a luat act de solicitarea publică, dar soluționarea problemelor ține de competența Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. În ceea ce privește acuzațiile APOTA legate de posibile scheme de corupție, Executivul a invitat toate părțile care dețin informații relevante să le prezinte organelor competente.

Pe 27 iunie, APOTA a comunicat că transportatorii au decis să iasă în stradă. Asociația a menționat că urmează a fi organizate trei manifestații în capitală: prima în Piața Marii Adunări Naționale, a doua în fața sediului Misiunii Uniunii Europene în R. Moldova, iar a treia – în fața Agenției Naționale Transport Auto.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

theatlantic.com

Deținutul care a evadat din Bender, bănuit că a jefuit o femeie cu un cuțit: prejudiciul se ridică la 80 mii lei

Bărbatul care a evadat din detenție la Bender în urmă cu o lună a fost reținut de autorități pe 28 iunie și este cercetat într-un nou dosar de tâlhărie. Potrivit procurorilor, în noaptea de 15 iunie, acesta ar fi pătruns în casa unei femei din raionul Orhei, unde, sub amenințarea cu un cuțit, ar fi sustras bani în lei moldovenești și valută străină, precum și bijuterii din aur.

Valoarea totală a prejudiciului este estimată la aproximativ 80.000 de lei.

Reținerea a avut loc ca urmare a unei operațiuni comune desfășurate de Procuratura Orhei, Inspectoratul de Poliție Orhei și Inspectoratul Național de Investigații. În urma percheziției corporale, asupra suspectului au fost găsite bunuri despre care se presupune că ar fi fost sustrase în cadrul mai multor infracțiuni similare.

Potrivit Procuraturii Generale, acesta a refuzat să facă declarații și să coopereze cu organele de urmărire penală.

Amintim că trei deținuți au evadat în noaptea de 15 spre 16 mai din Penitenciarul nr. 8-Bender. Doi dintre aceștia au fost reținuți la scurt timp. Cel de-al treilea, însă, a fost căutat și reținut în seara zilei de 27 iunie. Acesta a fost localizat într-un sat din raionul Cimișlia.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: