фото из открытых источников

Trenul de pe ruta Kiev-București a sosit în Moldova cu o întârziere de circa 5 ore

Trenul de pasageri de pe ruta Kiev–București, care circulă prin Republica Moldova, a sosit cu o întârziere de circa cinci ore. Despre acest lucru a informat Inspectoratul General al Poliției de Frontieră.

Potrivit instituției, trenul urma să traverseze frontiera Republicii Moldova, prin PTF Ungheni, la ora 20:09, însă din cauza avarierii rețelelor electrice de pe teritoriul Ucrainei, sosirea a întârziat cu aproximativ cinci ore.

Poliția de Frontieră a dat asigurări că monitorizează situația și promite să informeze cetățenii în cazul apariției unor modificări suplimentare. Pasagerilor li se recomandă să verifice din timp orarul actualizat al circulației trenurilor.

Precizăm că armata rusă bombardează în mod regulat infrastructura energetică a Ucrainei.

La Kiev, de trei zile au loc deconectări de urgență ale energiei electrice. Primarul orașului, Vitalii Kliciko, a declarat pe 14 ianuarie că, din cauza loviturilor rusești asupra infrastructurii critice și a întreruperilor masive de curent, la Kiev s-a creat cea mai dificilă situație de la începutul războiului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

europalibera.org

Un procuror anticorupție, condamnat la 5 ani de închisoare. I-a deschis dosar unui polițist nevinovat

Un procuror anticorupție din cadrul oficiului Sud (actualmente este suspendat din funcție), care a exercitat timp de o lună și funcția de șef interimar al Procuraturii raionului Cahul, a fost condamnat după ce a inițiat un dosar împotriva unui polițist care a refuzat să înceteze o procedură contravențională demarată legal, dar și pentru că a încercat să influențeze două cauze penale. Acesta a primit o pedeapsă de 5 ani de închisoare. Informațiile au fost raportate de Procuratura Anticorupție (PA) într-un comunicat din 21 ianuarie.

Potrivit PA, în decembrie 2015, inculpatul i-a solicitat șefului Serviciului investigații fraude economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Cantemir să înceteze un proces contravențional inițiat în urma unui control efectuat la o stație PECO din orașul Cantemir, vizând prevenirea utilizării echipamentelor electronice neautorizate la panourile coloanelor de distribuție a carburanților.

Polițistul a refuzat să înceteze procedura contravențională, iar procurorul a inițiat o cauză penală împotriva acestuia. Acesta a invocat o pretinsă depășire a atribuțiilor de serviciu, pe motiv că polițistul ar fi efectuat cercetarea la fața locului fără consimțământul proprietarului și fără autorizația instanței de judecată, fapt ce ar fi cauzat daune de 4 827 de lei stației PECO, ca urmare a presupusei punere în dificultate a activității de antreprenoriat a acestei entități.

Dosarul a fost expediat în judecată, însă persoana a fost achitată de toate instanțele naționale, fiind menționat că polițistul a întreprins acțiuni în limitele atribuțiilor funcționale și Codului contravențional.

Același procuror, urmărind împiedicarea examinării obiective a unei cauze penale aflate pe rolul Judecătoriei Cahul, ar fi întreprins acțiuni de înlăturare a avocatului ales prin contract de către inculpatul din acel dosar. „Aceste acțiuni urmau să fie materializate prin denigrarea imaginii avocatului, inclusiv prin intentarea unei cauze penale pe numele acestuia. În acest context, procurorul i-ar fi propus inculpatului ce figura în acea cauză penală, o sumă de bani pe care ultimul la rândul său să o ofere avocatului, sugerând că acțiunile date vor fi documentate, iar în schimbul cooperării, procurorul urma să intervină pentru ca inculpatul respectiv să nu fie tras la răspundere penală în cauza de pe rolul instanței”, a menționat PA.

Într-un alt episod, activând în calitate de procuror-șef interimar al Procuraturii raionului Cahul, inculpatul, l-ar fi invitat pe șeful-adjunct interimar al Sectorului Poliției de Frontieră Gotești și, sub pretextul existenței unei cauze penale aflate în gestiunea procuraturii privind factori de decizie din cadrul aceleiași direcții, i-ar fi înmânat un dispozitiv de înregistrare audio.

Acesta urma să înregistreze discuții cu o persoană investigată, ce deținea funcția de colaborator al poliției, provocând-o la comiterea activităților criminale. În schimb, procurorul i-ar fi promis că pentru faptele date, va interveni pe lângă conducerea Ministerului Afacerilor Interne pentru a-l promova în funcție.

Pe 20 ianuarie, Judecătoria Cahul, sediul Central, l-a recunoscut vinovat pe procurorul anticorupție de săvârșirea infracțiunilor de tragere cu bună-știință la răspundere penală a unei persoane nevinovate și amestec în înfăptuirea justiției, comise în două episoade.

Prin cumul parțial al pedepselor, instanța i-a aplicat o pedeapsă de 5 ani de închisoare, precum și privarea de dreptul de a ocupa funcții publice și de demnitate publică pe un termen de 5 ani.

Sentința a fost pronunțată în lipsa inculpatului. Până la rămânerea definitivă a sentinței, față de acesta a fost menținută măsura preventivă a arestului preventiv, dispusă prin încheierea din 12 iunie 2023.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: