IGP

VIDEO Guvernul a aprobat modificările care vizează trotinetele și bicicletele electrice. Cicliștii nu sunt pe deplin mulțumiți

Trotinetele și bicicletele electrice vor putea circula doar pe pistele special amenajate, iar în cazurile în care acestea nu există, circulația va fi permisă numai pe sectoarele de drum unde viteza maximă admisă este de până la 50 km/h. Deplasarea acestora pe carosabil va fi permisă doar persoanelor care au împlinit 16 ani. Cabinetul de miniștri a aprobat, pe 14 septembrie, o serie de modificări la Regulamentul circulației rutiere (RCR). 

Astfel, în RCR a fost introdusă noțiunea de „trotinetă electrică” și specificațiile tehnice ale acestora – dacă vehiculul înregistrează o capacitate de motorizare mai mare de 500W și dezvoltă o viteză mai mare de 25 km/h, persoana este obligată să parcurgă procesul de școlarizare, pentru a obține dreptul special de a conduce pentru subcategoria AM”, se arată în comunicatul Guvernului.

De asemenea, au fost introduse indicatoarele caracteristice benzilor rezervate bicicliștilor și stațiilor de alimentare a automobilelor cu energie electrică.

Totodată, este introdusă interdicția de a utiliza telefonul mobil sau căștile audio în timpul deplasării pe trotinetă, bicicletă sau ciclomotor, iar interdicția de a conduce vehiculul sub influența alcoolului sau substanțelor narcotice a fost extinsă și asupra conducătorilor de trotinete electrice. Concomitent, a fost introdusă obligația de a purta cască de protecție în timpul conducerii bicicletei pe drumurile, unde viteza de deplasare depășește 50 km/h (drumurile naționale).


Un alt element important este introducerea modalității securizate de depășire a bicicletelor de către conducătorii auto, în funcție de viteza de deplasare. Astfel, la o viteză de deplasare mai mică de 50 km/h, depășirea bicicletelor, trotinetelor, trotinetelor electrice, ciclomotoarelor și motocicletelor fără ataș se face trecând peste axul drumului cu roțile din stânga. La o viteză de deplasare a automobilului egală sau mai mare de 50 km/h, șoferul trebuie să depășească axul drumului (linia întreruptă) cu cel puțin jumătate din lățimea vehiculului.

În urma modificărilor la RCR, în zonele cu flux sporit de participanți vulnerabili la trafic, viteza va fi redusă la 30 km/h. Aceste zone includ spațiile adiacente instituțiilor de învățământ, spitalelor, parcurilor, centrelor istorice ale orașelor. Astfel, gestionarea controlului vitezei va limita efectele negative ale condusului agresiv.

Ministerul Afacerilor Interne a elaborat proiectul de modificare a RCR ca o soluție temporară de securizare a zonelor sensibile, nereglementate până acum, conform bunelor practici europene. În continuare, MAI își propune elaborarea unui nou Cod Rutier, adaptat în totalitate la realitățile contemporane în plan de infrastructură, vehicule și comportament al participanților la trafic”, mai precizează Guvernul.

A fost un proces îndelungat, care a durat mai bine de doi ani, la care au participat mai multe grupuri de bicicliști, dar și alți utilizatori ai transportului alternativ. Modificările nu sunt perfecte și nu reflectă toate propunerile noastre, dar cu siguranță aceste ajustări îmbunătățesc siguranța bicicliștilor pe străzi și șosele. MAI promite că va începe curând lucrările la un nou Cod al Circulației Rutiere. Acum noi acceptăm modificările făcute, dar așteptăm lucrările la nou Coda declarat Ana Popa, co-fondatoarea Alianței Biciclete Chișinău.

Din analiza situațională, în ultimii doi ani, se deduce o creștere exponențială a numărului vehiculelor electrice conduse, în special, de persoane tinere și fără experiență, fapt ce sporește riscul de accidentări. Doar pe parcursul anului 2022, au fost înregistrate 52 de accidente cu implicarea trotinetelor electrice, urmare a cărora 52 de persoane au fost traumatizate, iar una a decedat.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Moldovenii, îndemnați să se abțină de la călătorii în Israel, pe fondul deteriorării situației de securitate în regiune

Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău recomandă cetățenilor moldoveni să evite călătoriile în Israel, iar celor care se află deja pe teritoriul acestui stat să manifeste „prudență maximă” și să urmărească instrucțiunile autorităților locale. Avertismentul a fost emis astăzi, 27 februarie, în contextul temerilor privind un posibil atac al SUA asupra Iranului.

MAE a transmis că autoritățile israeliene nu au dispus măsuri suplimentare de protecție civilă. În același timp, instituția menționează că totodată adăposturile antirachetă de uz public sunt disponibile populației, iar, la momentul de față, aeroportul internațional Ben Gurion funcționează în regim obișnuit.

Situația este caracterizată printr-un grad ridicat de volatilitate și imprevizibilitate”, a subliniat MAE.

Astfel, ministerul a îndemnat moldovenii să evite orice călătorii neesențiale în Israel, precum și deplasările în nordul statului evreiesc, în proximitatea Fâșiei Gaza și în alte zone „cu risc sporit de securitate”.

Recomandă cetățenilor moldoveni aflați în Israel să manifeste prudență maximă, să urmărească strict instrucțiunile autorităților locale și să ia în considerare opțiunea părăsirii teritoriului, în funcție de evoluția situației și disponibilitatea curselor comerciale”, a adăugat instituția.

Ambasadorul Republicii Moldova la Tel Aviv, Alexandr Roitman, a precizat pentru NewsMaker că ambasada funcționează în regim normal.

Precizăm că alerta de călătorie vine pe fondul tensiunilor din ultimele luni dintre Teheran și Washington, care își dorește limitarea programului nuclear al Iranului. Părțile poartă negocieri privind programul nuclear iranian, iar a treia rundă de discuții s-a încheiat joi, 26 februarie. Reuniunea, desfășurată la Geneva, s-a încheiat cu declarații pozitive și cu o nouă întrevedere deja programată, însă fără rezultate concrete.

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat anterior că preferă soluționarea problemei prin încheierea unui acord diplomatic, dar a avertizat că ar putea recurge la acțiuni militare dacă nu se va ajunge la un acord. La rândul său, Iranul a transmis că va răspunde la orice atac, vizând inclusiv obiective militare americane din Orientul Mijlociu și Israel.

Între timp, în Orientul Mijlociu au avut loc desfășurări masive de forțe militare americane, iar portavionul USS Gerald R. Ford ar urma să fie dislocat în estul Mării Mediterane, în apropierea Israelului.

Pe fondul posibilității unui conflict armat în Orientul Mijlociu, ambasadorul SUA în Israel, Mike Huckabee, a trimis pe 27 februarie un e-mail angajaților ambasadei în care le spune că, dacă vor să părăsească țara, ar trebui să o facă „astăzi”. Informația a fost relatată de The New York Times, care a intrat în posesia mesajului și l-a verificat cu trei persoane familiarizate cu situația.

De asemenea, mai multe state au emis deja alerte de securitate pentru proprii cetățeni.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: