Donald Trump

Trump: Israelul și Iranul au ajuns la un acord privind încetarea focului

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că Israelul și Iranul au ajuns la un acord de încetare a focului. Anunțul a fost făcut pe rețeaua sa socială Truth Social. Potrivit lui Trump, încetarea focului va începe cu Iranul în dimineața zilei de 24 iunie, iar peste 12 ore va începe cu Israelul.

„Felicitări tuturor! Israelul și Iranul au fost de acord în totalitate cu o încetare completă și cuprinzătoare a focului (aproximativ peste șase ore, când Israelul și Iranul își vor încheia misiunile actuale, finale!), pentru 12 ore, după care războiul va fi considerat încheiat”, a scris Trump, noaptea trecută, pe rețeaua sa socială Truth Social. Potrivit declarației sale, „peste 24 de ore lumea va saluta în mod oficial încheierea războiului de 12 zile”.

„Acest război ar fi putut dura ani de zile și ar fi distrus întregul Orient Mijlociu, dar acest lucru nu s-a întâmplat și nu se va întâmpla niciodată”, a adăugat Trump.

Reuters, citând o sursă, a scris că prim-ministrul Qatarului a obținut de la Iran acordul pentru propunerea SUA privind încetarea focului. Convorbirea telefonică cu oficialii iranieni a avut loc după loviturile Iranului asupra bazei americane „Al-Udeid” din Qatar. Președintele SUA, Donald Trump, i-a comunicat emirului Qatarului că Israelul a fost de acord cu încetarea focului și a cerut Doha să ajute la convingerea Teheranului să facă același lucru, a declarat interlocutorul sursei citate.

Autoritățile din Iran și Israel nu au comentat deocamdată declarația președintelui american.

***

Conflictul dintre Israel și Iran a escaladat pe 13 iunie, când Israelul a lansat lovituri asupra unor ținte din Iran, atacând în special obiective ale programului nuclear, invocând riscul dezvoltării armelor nucleare. Iranul a început să riposteze cu lovituri asupra teritoriului Israelului. Pe 22 iunie, SUA au atacat Iranul, lansând lovituri asupra a trei obiective nucleare. Pe 24 iunie, Iranul a ripostat atacând o bază militară americană din Qatar.

Potrivit Meduza, autoritățile din Iran au raportat că, în urma loviturilor israeliene, aproximativ 500 de persoane au murit, iar circa 3500 au fost rănite. Autoritățile din Israel spun că, în urma atacurilor Iranului, 24 de persoane au murit și peste o mie au fost rănite.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Singur în celulă, fără internet și telefon: ANP, răspuns pentru NewsMaker despre viața lui Plahotniuc în penitenciar (DOC)

Fostul lider democrat Vladimir Plahotniuc este deținut singur în celulă în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău, unde se află în arest preventiv. Acesta nu are acces la internet și telefon mobil, însă în celulă este permisă utilizarea unui televizor, a unui frigider și a unui fierbător electric. Informațiile au fost oferite pentru NewsMaker într-un răspuns semnat de directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Alexandru Adam. Instituția dă asigurări că fostul lider al PDM nu beneficiază de un regim diferit față de ceilalți deținuți.

ANP a precizat, în răspunsul pentru NM, că din motive prevăzute de articolul 205 din Codul de executare, Plahotniuc este deținut singur în celulă. Instituția anunță că spațiul de detenție respectă cerințele legale privind suprafața minimă și este dotat conform normelor în vigoare.

ANP dă asigurări că fostul lider democrat nu are acces la internet și nici la telefon mobil, acestea fiind interzise în penitenciar. Convorbirile telefonice pot fi efectuate doar de la telefonul public al penitenciarului, în condițiile stabilite de lege.

În ceea ce privește dreptul la apărare, ANP menționează că întrevederile cu avocatul nu sunt limitate ca frecvență și sunt acordate „ori de câte ori sunt solicitate, cu respectarea prevederilor legale”.

În ceea ce privește dreptul la informație, ANP precizează că Plahotniuc poate utiliza biblioteca penitenciarului și fondul de carte al acesteia.

„Vladimir Gheorghe Plahotniuc execută măsura preventivă în aceleași condiții și potrivit aceluiași regim juridic aplicabil tuturor persoanelor aflate în arest preventiv, fără a beneficia de privilegii sau măsuri speciale care să derogheze de la prevederile legislației în vigoare”, a precizat ANP.

Reamintim, fostul lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, a fost condamnat pe 22 aprilie la 19 ani de închisoare în dosarul „frauda bancară”. Pentru ce a fost găsit vinovat, ce episoade au rămas în afara procesului și ce înseamnă acest verdict pentru politica din Republica Moldova, NewsMaker a explicat AICI.

Sentința nu este definitivă. Pe 6 mai, Procuratura Anticorupție a contestat-o. Procurorii consideră pedeapsa prea blândă și cer Curții de Apel condamnarea fostului lider democrat la 25 de ani de închisoare, așa cum solicitase inițial în instanță.

Întrebat anterior dacă este mulțumit de condițiile de detenție din Penitenciarul nr. 13, Plahotniuc a răspuns: „Eu nu sunt alintat, chiar dacă eu am văzut alte condiții, eu nu sunt alintat”.

Răspuns Plahotniuc by Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: