NewsMaker

„Tu ce faci duminică?”: Marș în Chișinău, organizat de PAS în ultima zi de agitație electorală (LIVE)

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) desfășoară un marș intitulat „Tu ce faci duminică?”. Participanții au pornit de la intersecția bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt cu strada Ismail și se îndreaptă spre Parlament. Acțiunea are loc în ultima zi de agitație electorală pentru alegerile parlamentare. Printre participanți se află Igor Grosu și Dorin Recean. Corespondenta NewsMaker Ecaterina Dubasova se află la fața locului și transmite imagini live.

Pe 28 septembrie, în Republica Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare. În buletinul de vot vor figura în total 15 partide politice, 3 blocuri electorale și 4 candidați independenți. Pentru partidele politice, pragul electoral pentru a accede în parlament este de 5%, iar pentru blocurile electorale – 7%. 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Partidul Liberal cere expulzarea lui Ozerov, după declarațiile despre „presiuni” lingvistice asupra populației ruse din Transnistria

Partidul Liberal (PL) solicită expulzarea ambasadorului agreat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, după declarațiile acestuia despre pretinse „presiuni” lingvistice asupra populației vorbitoare de rusă din regiunea transnistreană. PL a menționat că afirmațiile diplomatului ar fi o „tentativă de intimidare”.

Partidul Liberal a catalogat afirmațiile lui Oleg Ozerov drept „provocatoare” și „lipsite de respect”.

Declarațiile ambasadorului neacreditat Oleg Ozerov, prin care studierea limbii române, limba oficială a statului nostru, este prezentată drept „presiune lingvistică”, reprezintă o tentativă de intimidare și o ingerință directă în treburile interne ale statului nostru. (…) Republica Moldova este un stat independent, iar ordinea sa lingvistică și culturală este stabilită prin Constituție și legile adoptate de Parlament, nu prin opiniile coloanei a cincea de la Chișinău. Considerăm inacceptabil ca Moscova să pretindă dreptul de a dicta regulile de viață ale cetățenilor noștri”, a menționat formațiunea.

În acest context, liberalii au solicitat expulzarea „imediată” a lui Oleg Ozerov, precum și retragerea acreditării și expulzarea altor reprezentanți ai ambasadei Federației Ruse la Chișinău, „care participă la acțiuni de intimidare și propagandă”.

Precizăm că, pe 24 mai, Oleg Ozerov a declarat că Chișinăul ar exercita „presiuni constante” asupra populației ruse și rusofone din regiunea transnistreană, inclusiv pe dimensiunea lingvistică, pentru că printre primele măsuri propuse pentru reglementarea diferendului transnistrean s-ar număra studierea limbii române.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: