Facebook/Ulianovschi Tudor

Tudor Ulianovschi s-a adresat misiunilor diplomatice de la Chișinău după sancțiunile CEC

Candidatul independent la funcția de președinte, Tudor Ulianovschi, s-a adresat misiunilor diplomatice acreditate în Moldova, în urma sancțiunilor impuse de Comisia Electorală Centrală (CEC). Ulianovschi a calificat acuzațiile CEC drept nefondate.

„În primele trei zile ale campaniei, avertismentul despre care am fost informați ieri, noi nici măcar nu aveam cont bancar și cod fiscal. Nu aveam voluntari care să activeze în Chișinău sau în țară. (…) Cum poate CEC să ne sancționeze pentru pliante care nici măcar nu fuseseră tipărite în acel moment? Am început să folosim corturi doar în a doua săptămână a campaniei. Le-am cumpărat cu 4 luni înainte. Nu eram obligați să raportăm despre ele comisiei”, a spus Ulianschi, întrebându-se de ce a fost atacat, fiind singurul candidat cu cel mai modest buget.

El a îndemnat ambasadele din Moldova să acorde atenție acestor acțiuni „ilegale” ale CEC, care au avut loc cu o săptămână înainte de alegeri.

Amintim că, anterior, CEC a emis avertismente pentru mai mulți candidați la prezidențiale, după analiza rapoartelor financiare din prima săptămână a campaniei electorale. Cea mai severă sancțiune a fost aplicată lui Tudor Ulianovschi.

CEC a stabilit că el a încălcat regulile în raportul financiar, neindicând informații despre activitatea voluntarilor și cheltuielile pentru achiziționarea corturilor, în valoare de aproximativ 42.000 de lei. În consecință, acesta a fost lipsit de timp de emisie gratuită timp de 48 de ore.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Ce să căutăm acolo?” MAN-ul lui Ceban nu va participa la consultările pentru desemnarea premierului

Liderul Partidului „Mișcarea Alternativă Națională” (MAN), Ion Ceban, a anunțat că deputații formațiunii sale nu vor participa la consultările pentru desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru. Anunțul a fost făcut pe 4 iulie.

„Ne cheamă pe toți la consultări cu privire la noul Guvern. Da ce să căutăm acolo? (…) Rugămintea mea este către deputații MAN: n-aveți ce căuta la aceste consultări”, a declarat Ceban în timpul unui eveniment al membrilor MAN, transmis live pe rețelele de socializare.

El a calificat consultările drept „mimare”. „Aveți suficiente capacități acolo ca să vă numiți pe cine vreți. (…) Într-o țară democratică, prim-ministru este liderul partidului care și-a asumat guvernarea în baza votului cetățenilor”, a adăugat Ceban.

Ulterior, pe o rețea de socializare, acesta a anunțat că Partidul MAN nu va participa la consultări.

Menționăm că partidul MAN face parte din fracțiunea parlamentară „Alternativa”, constituită din 7 membri. MAN are trei deputați în fracțiunea parlamentară: Olga Ursu, Angela Cutasevici și Gaik Vartanean.

***

În dimineața zilei de 3 iulie, Alexandru Munteanu a anunțat că își încheie mandatul de prim-ministru. Șefa statului a anunțat că săptămâna viitoare va începe consultările cu fracțiunile parlamentare în vederea desemnării unui candidat la funcția de prim-ministru.

Precizăm că demisia prim-ministrului atrage automat și demisia întregului Guvern. După demisie, Cabinetul de miniștri continuă să exercite doar funcțiile de administrare a treburilor publice până la învestirea unui nou Guvern. În această perioadă, Executivul nu mai dispune de un mandat politic deplin.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: