Генштаб ВСУ

Ucraina vrea să producă 10 milioane de drone, până la sfârșitul anului. Zelenski: „Putem să dublăm cifra”

Ucraina intenționează să producă 10 milioane de drone până la sfârșitul anului curent. Declarația a fost făcută de președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, în cadrul unui interviu din 16 iunie, după summitul G7 din Evian-les-Bains.

În prezent, trebuie să producem aproximativ 10 milioane de drone pe parcursul acestui an. Însă putem dubla această cifră. Și aceasta este, cred eu, o veste bună și din punctul nostru de vedere”, a declarat Vladimir Zelenski.

Oficialul a mai spus că Ucraina va continua atacurile cu drone cu rază lungă de acțiune asupra infrastructurii energetice și militare din Rusia, iar pentru a-l determina pe liderul rus Vladimir Putin să accepte pacea cu Ucraina sunt necesare eforturi politice suplimentare. „El nu dorește să oprească războiul. Presiunea asupra lui trebuie intensificată”, a subliniat el, potrivit BBC.

Liderul de la Kiev a menționat că, președintele SUA, Donald Trump, cu care a avut o scurtă întâlnire în marja summitului G7, a reacționat pozitiv la solicitarea Ucrainei de a crește livrările de rachete pentru sistemele de apărare antiaeriană Patriot.

De asemenea, Zelenski a precizat că a discutat cu Trump despre posibilitatea obținerii unor licențe americane pentru producerea în Ucraina a muniției destinate sistemelor Patriot. Anterior, potrivit lui Zelenski, au avut loc întâlniri cu reprezentanții companiei Raytheon, producătorul acestor sisteme de apărare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Biserica va plăti taxe?/ Stamate se va întoarce în PAS?/ „Bambi” la Grădina Zoologică din Chișinău

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Impozitarea veniturilor bisericilor, analizată de autorități
— „Bambi”, un pui de căprioară care și-a găsit casa la Zoo
— „Democrația acasă” cere demisia lui Gherasim. Reacție: nu are nimic, căciula cu umorul
— Moldova și Ucraina rămân la pachet în drumul spre UE
— Reținuți din nou: 3 polițiști de la Botanica ajung în izolatorul CNA
— „Balul absolvenților”: programul a șase rute de troleibuz, prelungit
— Trenul Kiev-Chișinău va circula zilnic
— Olesea Stamate revine în PAS? Instanța a decis restabilirea acesteia
— Nemerencro, împotriva majorării cotei TVA la medicamente
— Olesea Stamate revine în PAS? Excluderea din partid, ilegală
— Ministrul Finanțelor, despre impozitarea banilor de la nunți și cumetrii
— Circa 170.000 de bugetari vor primi majorări salariale de până la 30%
— Militarii și funcționarii publici vor ieși la pensie mai târziu
— Concedii modificate din 2027: 22 de zile lucrătoare în loc de 28 de zile calendaristice
— Comisia Europeană cere Chișinăului să țină cont de avizele Comisiei de la Veneția
— Stamate, Ulianovschi, Hanganu, „premiați” de Genderdoc-M cu „Strachina de jmalț”
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: