Business Today

FOTO Ucrainenii comunică despre cel puțin 20 de cadavre găsite pe o stradă din Bucea, după retragerea rușilor

Cadavrele a cel puțin 20 de bărbați, îmbrăcați în civil, au fost găsite sâmbătă pe o stradă din Bucea, un oraș aflat la nord-vest de Kiev, pe care soldații ucraineni tocmai l-au recucerit. Un jurnalist ucrainean susține însă că, în retragere, rușii au omorât toți bărbații cu vârste cuprinse între 18 și 60 de ani.

După cum precizează libertatea.ro cu referire la Business Insider, unii dintre bărbații găsiți morți pe stradă aveau mâinile legate. Oamenii erau îmbrăcați în paltoane de iarnă și jachete, trening, blugi. Doi dintre ei zăceau lângă biciclete, altul lângă o mașină abandonată.

Cauza morții lor nu a putut fi stabilită imediat, dar o persoană avea o rană mare la cap. Ipoteza ucrainenilor: au fost împușcați în cap. Executați.

meduza.io

AFP News Agency
Mykhaylo Palinchak / SOPA / ZUMA Press Wire / Scanpix / LETA

„Pe unele străzi, am văzut 15 sau 20 de cadavre. Nu pot spune câte mai sunt în curţi, în spatele gardurilor”, a declarat primarul orașului, Anatoli Fedoruk.

„Câtă vreme geniştii nu au trecut să le verifice, sfatul este ca ele să nu fie ridicate pentru că ar putea fi minate”, a continuat edilul.

Primarul orașului eliberat de trupele ruse a mai spus că aproape 300 de oameni au fost înhumați în gropi comune.

Jurnaliștii care au ajuns și ei în orașul eliberat de sub ocupație vorbesc despre atrocități. Jurnalistul ucrainean Dmitrii Komarov susține că rușii au omorât toți bărbații cu vârste cuprinse între 18 și 60 de ani în timp ce se retrăgeau din Bucea.

„Sunt o mulțime de cadavre în oraș. (…). Au mâinile legate și capul împușcat. Aceasta coincide cu ceea ce mi s-a spus, că populația de aproximativ 18-60, toți tineri, sănătoși – au fost împușcați”, a spus Komarov.

În ultimele zile, forțele ruse s-au retras din mai multe localități din apropierea Kievului. Oficialii ucraineni au anunțat că întreaga regiune Kiev a fost eliberată, dar sunt așteptate lupte extrem de dificile în estul și sudul țării.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

index.hu

Ungaria: premierul cere demisia președintelui. Se ia în calcul modificarea Constituției pentru a-l destitui

Prim-ministrul ungar Peter Magyar a declarat că, dacă președintele Ungariei Tamás Sulyok nu își va da demisia, guvernul va iniția proceduri legale pentru a-l demite, scrie HotNews, citând Reuters. Precizarea a fost făcută în urma unei întâlniri dintre Magyar și Sulyok.

Magyar a spus că va folosi majoritatea parlamentară de două treimi a partidului său pentru a modifica Constituția și alte acte legislative, în scopul de a-l forța pe Sulyok să părăsească funcția.

Partidul de centru-dreapta al lui Magyar, Tisza, l-a înlăturat pe prim-ministrul Viktor Orban în urma unei victorii electorale în aprilie și s-a angajat să înlăture mai multe personalități numite de Orban în funcții publice cheie în ultimii 16 ani. Magyar i-a cerut lui Sulyok – ales la începutul anului 2024 de parlamentarii din partidul Fidesz al lui Orban – să demisioneze, acuzându-l că nu a reușit să reprezinte unitatea națională în chestiuni majore și că a servit interesele lui Orban și ale guvernului său. Sulyok a refuzat să demisioneze.

„I-am spus președintelui că, dacă își menține poziția și nu demisionează, voi informa astăzi parlamentarii din Tisza cu privire la propunerile noastre legislative și vom începe imediat procedurile necesare”, a declarat Magyar. El a afirmat că procesul legislativ va dura aproximativ o lună și va implica „înlăturarea tuturor marionetelor” care au participat la „demontarea statului de drept și a democrației”.

Partidul Fidesz al lui Orban l-a acuzat pe Magyar că a emis un „ultimatum ilegal” și a afirmat că Sulyok își îndeplinește mandatul legal, valabil până în 2029, și nu poate fi demis din funcție.

Sulyok a ocupat anterior funcția de președinte al Curții Supreme a Ungariei, post pentru care a fost ales tot de Fidesz în 2016.

Președinția în Ungaria are un caracter în mare parte ceremonial, dar Sulyok poate retrimite legile în parlament pentru reexaminare sau le poate trimite Curții Constituționale, ceea ce ar putea încetini sau bloca agenda de reforme a lui Magyar, notează sursa citată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: