Colaj NM

Un absolvent va reprezenta Moldova la trei olimpiade internaționale. Premieră anunțată de liceu

Un absolvent al clasei a XII-a de la Liceul Teoretic „Orizont” din Durlești va reprezenta Republica Moldova la Olimpiada Internațională de Matematică, Olimpiada Internațională de Informatică și Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială. Anunțul a fost făcut de reprezentanții instituției de învățământ, care au menționat că este pentru prima dată când un elev din Republica Moldova participă în același an la trei competiții de acest nivel.

Potrivit liceului, Alin Popescu va reprezenta Republica Moldova la trei dintre cele mai prestigioase competiții internaționale dedicate elevilor de excelență: Olimpiada Internațională de Matematică (10-20 iulie, China), Olimpiada Internațională de Informatică (9-16 august, Uzbekistan) și Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială (2-8 august, Kazahstan).

„Această realizare este cu atât mai remarcabilă cu cât pentru prima dată un elev din Republica Moldova participă în același an la trei olimpiade internaționale de asemenea anvergură, confirmând un nivel excepțional de pregătire și performanță academică”, au adăugat reprezentanții liceului din Republica Moldova.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI

Aur pentru Moldova: sportivul Vasile Diacon a câștigat turneul internațional de lupte din Turcia

Vasile Diacon, sportiv și carabinier din Republica Moldova, a câștigat aurul la Turneul Internațional de Lupte „HASAN GEMICI & GAZANFER BILGE”, desfășurat în Turcia. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General de Carabinieri sâmbătă, 1 august.

Dîacon a concurat la categoria de până la 70 de kilograme. Pentru a ajunge în finală, acesta i-a învins pe sportivi din Kazahstan, Turcia și Azerbaidjan.

În meciul decisiv, luptătorul moldovean de stil greco-roman s-a impus în fața reprezentantului Uzbekistanului, cucerind titlul de campion al turneului.

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: