cna,md

Un avocat a fost reținut în flagrant pentru fapte de corupție

Un avocat a fost reținut în flagrant pentru fapte de corupție, manifestate prin transmiterea unei mite în sumă de 10 000 de euro la un procuror, pentru ca acesta din urmă să adopte o decizie favorabilă pe o cauză penală, aflată în gestiunea sa. Informația a fost confirmată DE purtătoarea de cuvânt a Serviciului de Protecție Internă și Anticorupție (SPIA) din cadrul MAI, Natalia Seremet.

Precizăm că, urmare a cooperării unui declarant cu autoritățile, s-a stabilit că, acesta din urmă ar fi transmis avocatului în prima tranşă, bani în sumă de 7000 de euro sub formă de mită.

Aşadar, urmare a activităţilor de urmărire penală efectuate şi a măsurilor speciale de investigaţii, astăzi avocatul a fost reținut imediat după ce a obţinut o decizie favorabilă de la procuror şi respectiv, după ce a acceptat a doua tranșă a mitei în sumă de 3000 de euro.

În acest moment, ofițerii Serviciului protecție internă și anticorupție (SPIA) al MAI și procurorii anticorupție efectuează percheziții în birourile de serviciu și la domiciliile procurorului și avocatului vizat.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Cum s-a votat în Chișinău la alegerile parlamentare? Toate voturile au fost numărate

În municipiul Chișinău au fost numărate toate voturile. În total au fost exprimate 370.167 de voturi. Cele mai multe au fost acordate Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS). Blocul Alternativa, din care face parte și primarul capitalei, Ion Ceban, s-a clasat pe locul III.

Partidul Acțiune și Solidaritate, condus de Igor Grosu, a obținut cele mai multe voturi – 52,68% (194.999 de voturi). Acesta este urmat de Blocul Patriotic, format din partidele conduse de Igor Dodon, Vladimir Voronin, Irina Vlah și Vasile Tarlev, cu 21,26% (78.712 de voturi).

Pe locul III se află Blocul Alternativa, din care fac parte partidele conduse de Ion Ceban, Mark Tkaciuk, Ion Chicu și fostul procuror general Alexandr Stoianoglo, cu 14,48% (53.612 de voturi). Urmează Partidul Nostru, condus de Renato Usatîi – 4,12% (15.242 de voturi), iar pe locul IV se regăsește Partidul Democrația Acasă, condus de Vasile Costiuc – 2,49% (9.213 de voturi).

cec.md

Pe 28 septembrie, în Republica Moldova au avut loc alegeri parlamentare. După numărarea a peste 99,50% din procesele verbale (2.263 din 2.274 de secții de votare), în Parlament ar intra trei partide și două blocuri electorale. PAS ar obține o nouă majoritate parlamentară.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: