IGSU

Un bărbat din Ialoveni, la un pas de înec. A mers la pescuit, însă a căzut din barcă

În seara zilei de 23 iulie, angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) din raionul Ialoveni au salvat de la înec un bărbat în vârstă de 51 de ani, după ce acesta a căzut din barcă.

Apelul la serviciul 112 a fost recepționat la ora 18:03. Bărbatul se afla la pescuit într-o barcă pe lacul din apropierea localității Dănceni, din raionul  Ialoveni. Din imprudență, acesta a căzut din barcă și nu a mai reușit să urce înapoi, după ce a ieșit să verifice plasa de pescuit. Mai mult, acesta a rămas prins în plasă fără de a reuși să iasă din ea.

Din fericire, acesta nu a mers singur la pescuit, iar un martor a apelat la 112. Salvatorii s-au grăbit la fața locului și l-au salvat. Bărbatul nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Salvatorii îndemnă oamenii să fie atenți atunci când merg la scăldat sau aleg să pescuiască. Potrivit IGSU, de la începutul anului 2020, 177 de persoane au fost salvate de la înec.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

foto simbol

Cutremur cu magnitudinea 4,5 în România. Seismul s-a resimțit și la Chișinău

Un cutremur cu magnitudinea 4,5 pe scara Richter s-a produs în seara zilei de 11 august, la ora 20:21, în zona seismică Vrancea din România. Seismul a fost resimțit și în Republica Moldova, inclusiv la Chișinău.

Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, cutremurul s-a produs în județul Buzău, la o adâncime de 140 de kilometri.

Institutul precizează că seismul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: la 52 km sud-est de Sfântu Gheorghe, 57 km est de Brașov, 62 km sud de Buzău, 66 km sud de Focșani și 76 km nord de Ploiești.

Cutremurul a fost resimțit în mai multe localități din România și Republica Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: