dse.md/foto simbol

Un bărbat din raionul Strășeni a fost scos din flăcările care-i mistuiau casa, de către pompieri

Un bărbat în vârstă de 83 de ani a fost salvat din incendiu de pompierii voluntari din localitatea Lozova, raionul Strășeni. Potrivit salvatorilor, pe 20 noiembrie un incendiu a cuprins locuința bătrânului care se afla de unul singur în casă.

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 15:00. Conform primelor informații casa era cuprinsă de flăcări.

Ajunși la destinație, salvatorii au intrat în locuința inundată cu fum și au reușit să salveze proprietarul casei care zăcea inconștient în antreu.

Bărbatul în vârstă de 83 de ani a primit îngrijirile necesare, fiind transportat la spitalul raional din Strășeni.

Circumstanțele și cauza arderii urmează a fi stabilită de specialiști.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Administraţia Națională a Drumurilor

Cum se circulă pe drumurile naționale din R. Moldova și care este prognoza meteo pentru duminică

În majoritatea regiunilor Republicii Moldova, partea carosabilă este în mare parte uscată, pe alocuri înzăpezită. Informația a fost comunicată în dimineața zilei de 11 ianuarie de Administraţia Națională a Drumurilor. Potrivit instituției, în zona de sud a țării s-a format un strat subțire de zăpadă pe carosabil, iar drumarii au intervenit.

„Circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă, fără dificultăți majore. În majoritatea regiunilor țării, partea carosabilă este în mare parte uscată, pe alocuri înzăpezită. Precipitații sub formă de ninsoare au fost înregistrate în zona de sud a țării, unde s-a format un strat subțire de zăpadă pe carosabil. În aceste condiții, echipele de drumari au intervenit prompt pentru a asigura viabilitatea drumurilor naționale și siguranța circulației”, a comunicat Administraţia Națională a Drumurilor.

Potrivit instituției, drumarii au desfășurat, noaptea trecută, lucrări de deszăpezire și combatere a lunecușului în peste 10 sectoare din țară, inclusiv la Cahul, Căinari, Strășeni, Dondușeni, Ceadîr-Lunga, Hîncești, Drochia și Rîșcani.

„De asemenea, de la primele ore ale dimineții, echipele de intervenție continuă să monitorizeze traseele naționale și să acționeze acolo unde este nevoie, în zone precum Sănătăuca, Vulcănești, Dubăsari (drumul G68), Slobozia Mare (traseele R34 și M3), pentru a menține drumurile în condiții optime de circulație”, a declarat Administraţia Națională a Drumurilor.

Instituția a raportat că, în timpul intervențiilor nocturne, au fost distribuite 120 de tone de sare tehnică și peste 6 tone de material antiderapant.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, pe 11 ianuarie, în centrul țării, ziua se vor înregistra temperaturi de până la -5°C, iar noaptea de până la -12°C. La nord, maximele vor ajunge până la -8°C, iar minimele până la -17°C. În sudul țării, ziua se vor înregistra temperaturi de până la -3°C, iar noaptea de până la -8°C. Pentru această zi nu sunt prognozate ninsori sau ploi.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: