Un cetățean străin, în vârstă de 21 de ani, a înjunghiat cu un cuțit un tânăr în incinta Universității Tehnice a Moldovei, amplasată în Chișinău, pe 21 mai. Victima, care la fel nu este cetățean al Republicii Moldova, a fost transportat la spital, iar făptașul a fost reținut. Informațiile au fost confirmate de purtătoare de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției, Diana Fetco, pentru NM.
Potrivit sursei citate, în jurul orei 11:20, poliția a fost sesizată prin intermediul Serviciului 112 despre un caz de agresiune produs pe teritoriul UTM.
Preliminar, s-a stabilit că, în urma unui conflict între doi cetățeni străini, unul dintre ei, un tânăr de 21 de ani, i-a aplicat unui tânăr în vârstă de 22 de ani o lovitură cu un cuțit în zona abdomenului. Victima a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.
Atacatorul a fost reținut în scurt timp, în timp ce încerca să părăsească țara. Acesta este cercetat penal pentru „tentativă de omor”.
Poliția continuă investigațiile pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.