Colaj NM

Un consilier din echipa lui Usatîi acuză Poliția că verifică dacă au loc ședințele CMC și cine participă la ele: „Au indicații de sus”. Reacția IGP

Denis Șova, consilierul municipal din partea „Partidul Nostru”, partid condus de Renato Usatîi, a prezentat imagini cu polițiști în interiorul Primăriei Chișinău, menționând că aceștia ar fi avut scopul de a stabili dacă ședința CMC a avut loc și la ce oră a început și s-a încheiat. Acesta a afirmat că aceasta ar fi fost „lămurirea” oferită de polițiști la o întrebare adresată de el. Pentru NM, Inspectoratul General al Poliției a declarat că polițiștii sunt prezenți constant la ședințele CMC și la alte evenimente publice din incinta Primăriei, având atribuții de asigurare a ordinii publice, și că acest lucru nu are nicio legătură cu verificarea, înregistrarea sau validarea desfășurării ședințelor.

„Astăzi, după ședința Consiliului Municipal Chişinău, a venit poliția. (…) Vin cu lămurirea că au indicația de sus ca să verifice dacă a fost ședința Consiliului, la ce oră a început și la ce oră s-a finalizat. Asta este preocuparea poliției la noi în Republica Moldova, să controleze ce fac consilierii: vin la muncă, nu vin la muncă, la ce oră pleacă și așa mai departe. La întrebarea pentru ce aveți nevoie de așa informații, au spus că avem indicația de sus ca să verificăm”, a spus consilierul municipal.

Mariana Beţivu, ofiţer de presă la Inspectoratul General al Poliției, a declarat pentru NewsMaker că „polițiștii sunt prezenți în mod constant la ședințele Consiliului Municipal Chișinău, precum și la alte evenimente publice desfășurate în incinta Primăriei, având atribuții de monitorizare a situației și de asigurare a ordinii și securității publice”.

„În contextul unor incidente neplăcute înregistrate la ședințele anterioare, această prezență este una obișnuită și preventivă, exercitată în cadrul atribuțiilor de serviciu. Menționăm că aceasta nu are nicio legătură cu verificarea, înregistrarea sau validarea desfășurării ședințelor”, a adăugat reprezentanta poliției.

Menționăm că, pe 16 iunie, consilierii municipali s-au întrunit în ședință. Potrivit Moldova 1, două proiecte funciare incluse pe ordinea de zi a ședinței CMC au întrunit numărul necesar de voturi pentru a fi aprobate. Alte inițiative au fost respinse sau trimise la reexaminare. Ulterior, la mai puțin de o oră de la convocare, CMC a aprobat o pauză pentru consultări între fracțiuni, până pe 18 iunie.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

FBI și autoritățile din Moldova colaborează împotriva escrocheriilor prin call-center: „Mesajul nostru este clar…”

Statele Unite și Republica Moldova își consolidează cooperarea pentru combaterea centrelor de apeluri frauduloase transnaționale. Ambasada SUA la Chișinău anunță că agenți ai FBI și ai Serviciului de Securitate Diplomatică s-au întâlnit în această săptămână cu reprezentanți ai instituțiilor de aplicare a legii din Republica Moldova pentru a coordona eforturile împotriva acestor rețele.

Potrivit misiunii diplomatice, rețelele criminale folosesc reclame online înșelătoare pentru a viza cetățeni ai Statelor Unite și recurg la apeluri telefonice frauduloase pentru a înșela persoane din Republica Moldova, punând în pericol securitatea financiară a familiilor de pe ambele maluri ale Atlanticului.

„Mesajul nostru este clar: nu există refugiu sigur pentru operațiunile de înșelăciune. Prin schimb de informații și acțiuni comune de aplicare a legii, Statele Unite și Republica Moldova colaborează pentru a destructura aceste rețele și pentru a-i trage la răspundere pe organizatorii lor”, a transmis Ambasada SUA în comunicatul publicat pe 31 iulie.

Amintim, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a anunțat pe 23 iulie că persoanele implicate în infracțiuni cibernetice, inclusiv în escrocherii online și șantaj sexual, nu vor mai putea obține vize pentru a intra în Statele Unite. Restricțiile se vor aplica și membrilor familiilor apropiate ale acestora. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: