Imagine simbol/stiridiaspora.ro

Un copil a fost atacat de câini maidanezi, la Bălți: a suferit o rană la ureche

Un copil a fost atacat de câini maidanezi pe o stradă din orașul Bălți, scrie presa locală. Incidentul a avut loc în seara zilei de 9 octombrie. Au fost publicate imagini cu minorul. Potrivit acestora, copilul a suferit o rană la ureche. Cazul a avut loc la mai bine de un an după ce o mamă, a cărui copil la fel a fost atacat, a cerut autorităților locale să rezolve problema maidanezilor din municipiu. 

TVNord a scris pe 10 octombrie că un copil din Bălți a fost atacat de maidanezi. Cazul a avut loc în seara zilei de 9 octombrie, pe strada Alexandru cel Bun din oraș.

Autoritățile municipiului Bălți nu au comentat, deocamdată, cazul.

TV NORD
TV NORD

Amintim că, în mai 2023, un copil de opt ani a fost atacat de o haită de câini, tot la Bălți. Cazul a avut loc în curtea unui bloc. Mama minorului a făcut apel public către autoritățile locale să rezolve problema maidanezilor din municipiu. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TVR Moldova

Președintele României a decorat Casa memorială „Alexei Mateevici” din Căușeni cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler

Președintele României, Nicușor Dan, a conferit Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler, categoria F – „Promovarea Culturii”, Casei memoriale „Alexei Mateevici” din localitatea Zaim, raionul Căușeni. Nicușor Dan, care se află pe 31 august în Republica Moldova, a înmânat distincția directorului Casei memoriale, Ion Găină.

Conform decretului semnat de președintele Dan, Casei memoriale „Alexei Mateevici” i-a fost conferit Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler cu prilejul Zilei Limbii Române „în semn de apreciere și recunoștință pentru serviciile deosebite aduse culturii și civilizației românești, contribuind în mod determinant la consolidarea și diversificarea legăturilor dintre cetățenii români de pe ambele maluri ale Prutului și impunându-se, pe această cale, drept așezământ public de mare prestigiu, atât pentru România, cât și pentru Republica Moldova”.

Nicușor Dan a înmânat distincția directorului Casei memoriale, Ion Găină, în cadrul unei ceremonii organizate la ambasada României la Chișinău.

Este o onoare pentru mine să vă ofer această distincție pentru dvs. și pentru toți cei care au lucrat la acest proiect. Nu este identitate fără rădăcini și de aia oamenii care lucrează la rădăcini sunt tot timpul importanți, cu atât mai mult în contextul limbii române pe care o sărbătorim azi, cu istoria pe care ea o are cu Basarabia mult încercată”, a declarat liderul de la București în timpul ceremoniei, potrivit Agerpres.

Amintim că, pe 31 august, de Ziua Limbii Române, Nicușor Dan efectuează o vizită oficială în Republica Moldova, la invitația președintei Maia Sandu. Cei doi șefi de stat au participat pe parcursul zilei la mai multe evenimente culturale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: