Андрей Мардарь / NewsMaker

Un deputat solicită includerea funcționarilor publici în lista de vaccinare. A expediat un demers Ministerului Sănătății

Deputatul Partidului Democrat, Ghenadie Buza, a solicitat includerea în lista de vaccinare a primarilor, viceprimarilor, președinților de raioane, precum și a funcționarilor publici din cadrul autorităților publice locale. Un demers în acest sens a fost expediat Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.

Potrivit lui Buza, aceasta este „unica posibilitate de a proteja la moment funcționarii publici, care contactează masiv cu populația”.

„Contez pe înțelegere din partea reprezentanților ministerului de resort, cât și pe bunăvoința persoanelor de a se vaccina, ținând cont de prezența fizică a unei cantități importante de vaccin în țară”, a mai spus Ghenadie Buza.

În Republica Moldova, campania națională de vaccinare a început pe 2 martie. Aceasta va avea 3 etape:

1. Lucrătorii din instituțiile medico-sanitare, a personalului și beneficiarilor din cadrul azilurilor și centrelor de plasament temporar sau de lungă durată;

2. Adulții cu vârsta mai mare de 60 de ani și cei cu comorbidități, angajații sistemului educațional și structurile de menținere și asigurare a ordinii publice, apărării și securității statului;

3. Populația generală.

Din 1 aprilie 2021, a fost inițiată a doua etapă de imunizare. Până în prezent, peste 96 de mii de persoane au fost imunizate în Republica Moldova.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

europalibera.org

Un cuplu din Chișinău a omorât în bătaie un bărbat. Ce pedeapsă au primit inculpații

Un cuplu din Chișinău a fost recunoscut vinovat de omor intenționat, fiind condamnat la câte 18 ani de închisoare. Anunțul a fost făcut de Procuratura Generală (PG) într-un comunicat din 10 decembrie.

Potrivit PG, crima a avut loc pe 10 decembrie 2024, în curtea locuinței unui bărbat de 45 de ani și o femeie de 48 de ani, aflați în concubinaj, după izbucnirea unui conflict cu victima – un bărbat de 46 de ani.

În urma tensiunilor și al consumului de alcool, altercația a degenerat, iar bărbatul a fost lovit de mai multe ori de către inculpat, care ulterior l-a înjunghiat și l-a lovit și cu o lopată în regiunea toracelui și în alte părți ale corpului, afectând organele vitale. Femeia a acționat în vederea facilitării actelor de violență. Ca urmare a rănilor provocate, victima a decedat”, a comunicat instituția.

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani i-a recunoscut vinovați de omor intenționat pe cei doi inculpați.

Aceștia au fost condamnați la câte 18 ani de închisoare cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis. Instanța a mai dispus încasarea în mod solidar de la inculpați a prejudiciului material de 16 392 lei și a prejudiciului moral de 1 000 000 lei, în beneficiul succesorului părții vătămate. De asemenea, s-a dispus achitarea în beneficiul fiului minor al victimei a sumei de 2 242 lei lunar, până la atingerea vârstei de 18 ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: