Blue Origin

Un echipaj format doar din femei a călătorit în spațiu. La bord s-au aflat Katy Perry și logodnica lui Jeff Bezos

Racheta New Shepard a companiei Blue Origin a efectuat primul zbor suborbital cu un echipaj format exclusiv din femei. La bord s-au aflat cântăreața americană Katy Perry și Lauren Sánchez, logodnica fondatorului Blue Origin, Jeff Bezos.

Potrivit BBC, New Shepard a decolat cu succes în dimineața zilei de 14 aprilie, în jurul orei 08:30, de la baza de lansare din Texas, și a atins așa-numita „linie Kármán” – considerată granița oficială a spațiului cosmic, situată la aproximativ 100 km altitudine deasupra suprafeței Pământului.

Naveta, complet automatizată, a urcat vertical, după care capsula cu echipajul s-a separat și a revenit pe Pământ cu ajutorul parașutelor și al unui sistem de frânare cu rachete. Zborul a durat aproximativ 11 minute, iar în timpul acestuia, pasagerii au experimentat pentru scurt timp starea de imponderabilitate.

Alături de Katy Perry și Lauren Sánchez, din echipaj au mai făcut parte prezentatoarea TV Gayle King, fosta angajată NASA Aisha Bowe, producătoarea de film Keriann Flynn și activista pentru drepturile omului Amanda Nguyen, fondatoarea unei organizații care luptă împotriva violenței sexuale.

Acesta a fost al unsprezecelea zbor suborbital al rachetei New Shepard cu echipaj la bord. Blue Origin organizează astfel de zboruri începând cu anul 2021.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Conturile bancare ale lui Ceban ar putea fi blocate? Grosu: „Avem mecanism, sunt precedente”

Republica Moldova dispune de cadrul legal necesar pentru a îngheța conturile bancare și a bloca tranzacțiile persoanelor sancționate internațional – a declarat președintele Parlamentului, Igor Grosu, în cadrul emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova. Liderul PAS a sugerat că acest mecanism ar putea fi aplicat și în cazul primarului Ion Ceban, declarat indezirabil în România și tot spațiul Schengen pentru cinci ani, pe motive de „securitate națională”.

„Noi avem mecanism – în cazul în care cetățenii noștri sau entitățile juridice din Republica Moldova ajung să fie subiect de sancțiuni a altor state, statul Republica Moldova – și noi am făcut lucrul ăsta, sunt precedente – poate analiza profilul persoanei, informația despre această persoană juridică, persoană fizică și lua decizii în acest sens. Și noi avem cazuri când persoane care au fost sancționate din UE, Canada, Marea Britaniei sau SUA, de exemplu, le-au fost înghețate toate conturile bancare în Republica Moldova, le-au fost înghețate proprietățile, fără a le permite să facă tranzacții cu proprietăți, acțiuni. Deci, noi avem instrumentul ăsta, este un instrument suplimentar, pe care noi l-am aprobat și este aplicabil”, a declarat Igor Grosu.

Președintele Parlamentului a precizat că nu cunoaște ce a stat la baza deciziei statului român de a-l interzice pe primarul Ion Ceban pe teritoriul său în următorii cinci ani: „Nu cunosc, nu am acces la datalii sau informații clasificate ale altor state. Eu am acces numai într-o anumită limită la informațiile statului Republica Moldova”.

Amintim că primarul și liderul MAN, Ion Ceban, s-a ales cu interdicție de intrare pe teritoriul României, pentru o perioadă de 5 ani, pe data de 9 iulie. Măsura este valabilă și în întregul spațiu Schengen. Alături de edilul Chișinăului, încă doi cetățeni ai Republicii Moldova au primit interdicții. Ministra de Externe de la București a declarat că decizia a fost luată din motive de „securitate națională”, după ce autoritățile române au stabilit că între primarul Ion Ceban și reprezentanți ai Kremlinului ar exista „legături complicate”. Ceban a respins public, în repetate rânduri, acuzațiile și a califica decizia drept una politică.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: