Андрей Мардарь / NewsMaker

Un judecător ajunge pe banca acuzaților. Ar fi omis să declare zeci de mii de euro și mașina

Procuratura Anticorupție (PA) anunță despre expedierea în instanță a unei cauze penale de învinuire a unui judecător, căruia i se incriminează săvârșirea infracțiunii prelungită de fals în declarații. Magistratul nu ar fi indicat în declarația de avere și interese personale venituri de zeci de mii de euro, un automobil pe care-l deținea și un împrumut pe care l-a acordat.

Cauza penală a fost inițiată în luna ianuarie curent de către procurorul general.

Potrivit unui comunicat al PA, s-a stabilit că judecătorul, având calitatea de persoană cu funcție de demnitate publică și fiind obligat să depună declarația de avere și interese personale, ar fi comis falsul în declarații.

În anul 2019, acesta nu ar fi inclus în declarația de avere și interese personale venitul în sumă de 120 000 euro, obținut din vânzarea unui apartament din municipiul Chișinău, indicând doar suma de 1 364 783 lei (echivalentul a 70 000 euro).

Totodată, venitul obținut în sumă de 120 000 euro ar fi fost oferit de către învinuit, sub formă de împrumut, unei persoane fizice, fără ca acordarea acestuia să fie declarată.

De asemenea, în același an, judecătorul nu a declarat posesia unui automobil de model Mercedes GLE, care nu a fost inclus în declarațiile de avere nici în anii următori.

În anul 2021, acesta din nou nu ar fi declarat împrumutul acordat, precum nici venitul obținut din vânzarea unui automobil, în sumă de 300 000 lei, și suma de 20 000 euro provenită din restituirea parțială a împrumutului acordat în anul 2019.

Pentru perioada 2020–2023, judecătorul nu a indicat în declarațiile de avere datoria persoanei fizice existentă la acea dată, în sumă de 85 658 euro.

Învinuitul nu și-a recunoscut vinovăția.

Dosarul penal în privința acestuia a fost expediat pentru examinare în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

Pentru infracțiunea comisă legea prevede o pedeapsă cu amendă în mărime de la 25 500 la 30 000 de lei sau cu închisoare de până la 1 an, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

LIVE Renato Usatîi și echipa Partidului Nostru fac primele declarații, după ce secțiile de votare s-au închis

Renato Usatîi și echipa Partidului Nostru, pe care o conduce, susțin în aceste momenteun briefing de presă. Formațiunea anunță totalurile și primele concluzii după alegerile parlamentare din 28 septembrie.

Conform datelor CEC, până la ora 21:00, au votat peste 1,5 milioane de moldoveni. În diaspora, și-au exercitat dreptul la vot peste 264 de mii de cetățeni.

În cursa pentru acest scrutin au intrat 23 de concurenți electorali. O formațiune politică a fost, însă, exclusă din alegeri chiar în timpul procesului de vot. CEC a decis, în consecință, să nu aplice ștampila „Retras” în dreptul acestuia, pentru a nu periclita votarea, dar a declarat nule toate voturile exprimate pentru „Moldova Mare”.

Scrutinul s-a desfășurat pe fondul mai multor incidente, raportate atât de CEC și Promo-LEX, cât și de conducerea țării. Președinta Maia Sandu a chemat cetățenii, cu mai multe ocazii, să iasă la vot, pentru a apăra Moldova și democrația.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: