Andrei Mardari / NewsMaker

Un judecător din Moldova va fi cercetat penal. Este bănuit că a inclus date false în declarația de avere

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat, pe 2 decembrie, că a admis o sesizare a procurorului general Ion Munteanu. Ultimul a solicitat eliberarea acordului la pornirea urmăririi penale în privința unui judecător. Potrivit Consiliului, judecătorul este bănuit că a inclus date incomplete sau false în declarația de avere. Decizia a fost luată de CSM în timpul unei ședințe care a avut loc cu ușile închise. 

Consiliul Superior al Magistraturii a anunțat că, la ședința din data de 2 decembrie, a admis „sesizarea procurorului general, Ion Munteanu, privind eliberarea acordului la pornirea urmăririi penale în privința unui judecător”. „Judecătorul este bănuit de includerea unor date incomplete sau false, precum și de neincluderea unor date în declarația de avere și interese personale”, au precizat reprezentanții CSM.

Potrivit Consiliului, ședința a avut loc cu ușile închise, fiind prezent procurorul general Ion Munteanu și adjunctul interimar al Procuraturii Anticorupție Octavian Iachimovschi. „Decizia CSM a fost aprobată cu 7 voturi „pro” și 2 voturi „împotrivă”. Astfel, Consiliul a dat acordul pentru demararea acțiunilor de urmărire penală, cu respectarea tuturor drepturilor participanților la procesul penal, inclusiv prezumția nevinovăției”, se arată în declarația Consiliului.

Potrivit surselor publicației Ziarul de Gardă, este vorba despre magistratul din cadrul Judecătoriei Chișinău, sediul Centru, Igor Pulbere. NewsMaker a reușit să găsească procesul-verbal emis de Autoritatea Națională de Integritate (ANI) a Republicii Moldova în 2023. Instituția constata, în declarația de avere a lui Igor Pulbere, „prezența aparenței de nedeclarare a tuturor bunurilor de către subiectul declarării ori declararea eronată sau incompletă a acestora”. ANI mai comunica despre „prezența aparenței de existență a unei diferențe substanțiale între veniturile obținute și cheltuielile realizate, pe de o parte, și averea dobândită, pe de altă parte”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Seceta face ravagii în Ștefan Vodă. Culturile de porumb și floarea-soarelui, „grav afectate”: „Avem o situație critică”

Starea culturilor de grupa a doua – în special porumbul și floarea-soarelui – este una „critică”, a constatat secretarul de stat de la Ministerul Agriculturii, Vasile Șarban, în urma unei vizite efectuate pe terenurile agricole din raionul Ștefan Vodă. Potrivit oficialului, lipsa precipitațiilor și temperaturile ridicate din ultimele luni „au afectat grav culturile”, punând în pericol recolta din acest an.

Secretarul de stat a vizitat mai multe terenuri din satele Crocmaz, Cioburciu și Slobozia, unde a discutat cu fermierii despre dificultățile cu care se confruntă.

„Am venit astăzi în Ștefan Vodă pentru a vedea personal care este situația din teren și pentru a discuta cu fermierii despre dificultățile cu care se confruntă. Este clar că avem de-a face cu o situație critică”, a declarat Vasile Șarban.

Potrivit acestuia, deși în seara zilei precedente au fost înregistrate cantități reduse de ploaie, acestea nu au fost suficiente pentru a salva culturile.

„O bună parte a suprafețelor cultivate cu porumb este deja compromisă, iar în cazul florii-soarelui, plantele sunt într-o fază avansată de dezvoltare, cu calatidiile subdezvoltate, ceea ce afectează grav potențialul de producție. Dacă în perioada imediat următoare nu vor fi înregistrate precipitații semnificative, se așteaptă pierderi considerabile la ambele culturi”, susține oficialul.

Un exemplu relevant este gospodăria „Ecoalimentprim”, care administrează 1050 de hectare cultivate cu culturi de câmp. Fermierii de aici spun că au nevoie urgentă de investiții în sisteme moderne de irigație pentru a putea face față secetei.

De asemenea, din cauza secetei, sunt afectate și plantațiile de prun, chiar și pentru recolta deja diminuată în urma înghețurilor târzii din primăvară.

În context, Vasile Șarban a subliniat importanța accelerării proiectelor de reabilitare a infrastructurii de irigații și a aplicării tehnologiilor agricole adaptate noilor realități climatice.

„Fermierii încep să conștientizeze tot mai mult rolul esențial al acestor investiții, iar soluții precum tehnologia de conservare a solului No till, deși nu sunt miraculoase, oferă o anumită protecție culturilor în perioadele de secetă, menținând umiditatea în sol pentru o perioadă mai îndelungată. Dialogul cu fermierii, colectarea datelor privind pierderile și promovarea soluțiilor durabile vor rămâne priorități ale ministerului în gestionarea efectelor schimbărilor climatice asupra agriculturii naționale”, a subliniat secretarul de stat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: