UNIAN

Un nou cod galben de ploi valabil în toată țara

Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis pe 17 iunie un nou cod galben de instabilitate atmosferică. Acesta este valabil până la ora 21:00, pe tot teritoriul țării.

Avertizarea a fost emisă la ora 10:30 și va intra în vigoare la ora 13:00. Prin urmare, până la ora 21:00, se va menține instabilitatea atmosferică și sunt prevăzute descărcări electrice. Izolat vor cădea averse puternice (15-35 l/m2) însoțite de vijelie de până la 15-20 m/s și grindină.

De asemenea, rămâne în vigoare avertizarea hidrologică  „cod galben” pentru nord-estul țării. Potrivit meteorologilor, este posibilă ieșirea apei în luncă în raionele Briceni şi Edineţ.

Amintim că, din cauza ploilor abundente, mai multe gospodării din Cahul, Telenești, Florești, UTA Găgăuzia și Ungheni au fost inundate.

meteo.md

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Fraudă cu fonduri europene? Directorul unei companii din Moldova, condamnat și dat în căutare

Directorul unei companii a fost condamnat la 9 ani de închisoare pentru fraudarea fondurilor europene. Totodată, instanța a dispus ca acesta să achite peste 1,1 milioane de lei. În contextul sentinței, care nu este definitivă, persoana a fost anunțată în căutare. Informația a fost comunicată de Procuratura Anticorupție.

Sentința a fost pronunțată pe 7 noiembrie de Judecătoria Cimișlia, sediul central. Persoana a fost condamnată la 9 ani de închisoare pentru escrocherie săvârșită prin folosirea situației de serviciu, în proporții deosebit de mari. Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, instanța i-a aplicat o amendă în mărime de 450 000 de lei și i-a interzis dreptul de a exercita activități legate de gestiunea bunurilor materiale pe o perioadă de 5 ani. Totodată, instanța a decis ca inculpatul să achite părții vătămate 701 800 de lei, sumă ce include prejudiciul cauzat prin infracțiune și penalitățile contractuale.

Conform Procuraturii Anticorupție, inculpatul a încheiat un contract cu Agenția pentru Eficiență Energetică (AEE) și o companie beneficiară, în cadrul Proiectului „Energie și Biomasă”, finanțat de Uniunea Europeană.

„Acesta s-a obligat să livreze echipamente de producere a brichetelor de biomasă, în valoare de 638 000 lei. Expertiza tehnică a constatat că două din cele trei utilajele livrate nu corespundeau specificațiilor prevăzute în contract. Sub pretextul înlocuirii lor, inculpatul ar fi ridicat echipamentele din depozit și le-ar fi înstrăinat unor persoane necunoscute, însușindu-și banii obținuți. Acesta nu a restituit fondurile primite de la AEE, cauzând instituției un prejudiciu în proporții deosebit de mari”, a declarat Procuratura Anticorupție.

Potrivit instituției, sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Sud în termen de 15 zile. „În vederea executării pedepsei, față de inculpat a fost aplicată măsura preventivă a arestului, acesta fiind anunțat în căutare”, a mai comunicat Procuratura Anticorupție.

***

Agenția pentru Eficiență Energetică este o autoritate administrativă subordonată Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Instituția are misiunea de a implementa politica de stat în domeniul eficienței energetice, al performanței energetice a clădirilor și al valorificării surselor de energie regenerabilă, inclusiv prin atragerea și gestionarea resurselor financiare destinate finanțării proiectelor din aceste domenii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: