poliția.md

Un polițist de 36 de ani din Briceni a murit în urma complicațiilor provocate de COVID-19

Un polițist de 36 de ani din cadrul Inspectoratului de Poliție Briceni a decedat în seara de 10 septembrie, în urma complicațiilor de sănătate provocate de infecția cu COVID-19. Informația a fost confirmată de reprezentanții poliției, pe 11 septembrie.

„Cu profund regret anunțăm decesul colegului nostru, în vârstă de doar 36 de ani, ofițer superior de sector din cadrul Inspectoratului de Poliție Briceni, care a decedat ieri seara, fiind confirmat pozitiv cu coronavirus”, se arată într-un mesaj publicat pe pagina de facebook a instituției.

Potrivit oamenilor legii, victima a fost internată, pe 29 august, în spitalul orășenesc Bălți în stare gravă, cu diagnoza pneumonie bilaterală, iar ulterior după câteva teste efectuate, a fost confirmat pozitiv la Covid – 19.

„Colegul nostru avea o activitate de peste 12 de ani, era căsătorit și avea doi copii minori. Suntem alături de familia îndoliată, căreia îi transmitem sincere condoleanțe și compasiune”, se mai arată în mesaj.

Este al patrulea deces în rândul polițiștilor infectați cu Covid-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

„Să le vorbim copiilor”. Ce exemplu i-a dat Putin unui profesor pentru a explica războiul din Ucraina

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, l-a sfătuit pe un profesor rus să le explice copiilor, la școală, de ce Rusia poartă războiul împotriva Ucrainei, invocând exemplul unor balene ucigașe care „sfâșie” urși polari în Arctica. Potrivit lui Putin, așa este construită lumea sălbatică, în care supraviețuiește cel care este mai puternic.

În timpul unei discuții cu profesorii, organizată cu ocazia Zilei Cunoștințelor, un profesor din regiunea Belgorod a Rusiei a povestit despre o călătorie pe care a făcut-o la Polul Nord. Putin l-a întrebat pe profesor dacă a văzut acolo urși polari. Apoi a spus că elevilor trebuie să li se vorbească despre „operațiunea militară specială” din Ucraina, folosind drept exemplu lanțul trofic din natură.

„Vă imaginați, acolo, în apropiere, trăiesc orci. Ele mănâncă acești urși ca pe niște vietăți mici. Pur și simplu se năpustesc asupra lor în haită și îi sfâșie. Este foarte interesant. Așa este lanțul trofic. Și despre acest lucru trebuie să le vorbim copiilor, pentru ca ei să înțeleagă în ce lume trăim și de ce desfășurăm operațiunea militară specială”, i-a spus Putin profesorului, relatează TASS.

***

Amintim că, în noiembrie 2022, s-a anunțat că elevilor din Rusia le va fi predată pregătirea militară în școli. Iar în februarie 2024, s-a anunțat că elevii din clasele superioare vor fi pregătiți pentru un eventual război nuclear. Între timp, în luna august 2026, în grădinițele din Rusia au început exerciții antiteroriste, în cadrul cărora sunt simulate inclusiv atacuri armate și luări de ostatici. Imaginile publicate de instituțiile de învățământ au arătat copii culcați cu fața la podea, iar în unele cazuri – persoane înarmate îndreptau armele spre aceștia. Detalii AICI.

Federația Rusă poartă de peste 4 ani și jumătate un război împotriva Ucrainei. La 24 februarie 2022, Rusia a lansat invazia pe scară largă a Ucrainei, la ordinul lui Vladimir Putin. Potrivit Mediazona și BBC, în perioada 24 februarie 2022 – 25 august 2026, a fost confirmat decesul a cel puțin 242 747 de militari ruși.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: