openmedia.tv

Un primar îndeamnă ucrainenii să renunțe la salatele tradiționale, moștenite din URSS

Primarul orașului Dnepr din Ucraina și-a îndemnat conaționalii să renunțe la tradițiile moștenite din Uniunea Sovietică. De exemplu – la salatele tradiționale.

Vă spun sincer: nu pot să mănânc aceste „olivie” sau „șubă”. De aceea, am o propunere: haideți să renunțăm treptat la aceste obiceiuri sovietice. Dacă vrem să fim sinceri și într-adevăr să ne îndepărtăm de Moscova. Însă… pentru piftie mi-aș da și viața. În special dacă e cu muștar”, a scris edilul.

Postarea a adunat numeroase comentarii de la internauți care susțin că au renunțat în acest an la salatele „sovietice”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Colaj NM

„El a descoperit apa caldă“. Grosu a comentat afirmațiile lui Krasnoselski privind încrederea în Maia Sandu VIDEO

Vadim Krasnoselski, liderul de facto al regiunii transnistrene, „a descoperit apa caldă”. Autoritățile de la Chișinău au gestionat mereu situațiile pe căi pașnice. Astfel a reacționat președintele Parlamentului și liderul Partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate (PAS), Igor Grosu, la afirmațiile lui Krasnoselski, care a declarat că are încredere în autoritățile de la Chișinău și în președinta Maia Sandu atunci când acestea afirmă că nu își doresc o soluționare militară a diferendului transnistrean.

„El a descoperit apa caldă, am impresia. Scuzați, vă rog. Apa caldă a descoperit-o de la robinet. Noi, de 35 de ani, suntem oameni serioși, consecvenți, am gestionat tot timpul, pe căi pașnice, orice conflict, orice situație”, a comunicat Grosu, solicitat să comenteze declarațiile lui Krasnoselski.

Amintim că, pe 5 mai 2026, liderul de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a declarat că are încredere în autoritățile de la Chișinău și în președinta Maia Sandu atunci când acestea afirmă că nu își doresc o soluționare militară a diferendului transnistrean. Declarațiile au fost făcute pe fundalul afirmațiilor tot mai frecvente ale oficialilor ruși despre o presupusă amenințare venită din partea Chișinăului. „Desigur, există multe nuanțe – și înarmarea Moldovei, și unitățile speciale care participă în programe NATO. Dar asta e altceva”, a adăugat acesta.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: