Facebook/Vladislav Kaim

Un tânăr din Republica Moldova îl va consilia pe Secretarul General al ONU

Vladislav Kaim, un tânăr din Republica Moldova, a fost numit membru al Grupului Consultativ de Tineret pe Schimbări Climatice pe lângă Secretarul General al Organizației Națiunilor Unite (ONU). Alături de alți șase membri, acesta îl va consilia pe Antonio Guterres în domeniul economiei sustenabile.

„Sunt extrem de fericit să anunț că Secretarul General al ONU, Excelența Sa Antonio Guterres, m-a numit să fiu membru primului în istorie Grup Consultativ de Tineret pe Schimbări Climatice pe lângă Secretarul General. În calitatea mea de membru al Grupului, eu voi consilia Excelența Sa asupra modalităților în care strategiile de revitalizare economică sustenabilă post-COVID pot asigura un viitor mai verde și prosper pentru tineretul de azi și toată societatea”, a scris Vladislav Kaim pe pagina sa de Facebook.

„Un obiect special de mândrie pentru mine e că prin vocea mea atât Republica Moldova, cât și Europa de Est ca atare, vor fi reprezentate în primul Grup Consultativ de Tineret pe Schimbări Climatice pe lângă Secretarul General al ONU. Este o oportunitate importantă de a confirma și îmbunătăți ambițiile climatice ale țării și regiunii”, a mai spus acesta.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Firul alb și roșu spune o poveste veche”. Cum au fost felicitați locuitorii R. Moldova cu ocazia Mărțișorului

Pe 1 martie, în prima zi a primăverii, Republica Moldova sărbătorește Mărțișorul. Cu această ocazie, conducerea țării a publicat un videoclip în care este relatată legenda Mărțișorului. Pe parcursul zilei, cei care au trecut prin posturile vamale au fost întâmpinați cu mărțișoare.

Președinta Maia Sandu, premierul Alexandru Munteanu și președintele Parlamentului Igor Grosu au publicat un videoclip în care este relatată legenda Mărțișorului.

„Primăvara începe cu un simbol simplu și plin de tâlc. Firul alb și roșu spune o poveste veche, dusă mai departe cu grijă și bucurie. Mărțișorul ne amintește de frumusețea lucrurilor simple, care ne aduc împreună și ne leagă de rădăcinile noastre”, a declarat Maia Sandu.

„Să purtăm mărțișorul cu mândrie, ca semn al speranței, al păcii și al gândurilor bune pentru toți cei care au nevoie de liniște și siguranță”, a spus Alexandru Munteanu.

„Legenda Mărțișorului ne spune că după orice perioadă grea, vine un nou început, iar sacrificiul și bunătatea dau naștere speranței”, a declarat Igor Grosu.

Potrivit Serviciului Vamal, cei care au traversat posturile vamale de frontieră pe 1 martie au fost întâmpinați de funcționarii vamali cu mărțișoare.

Serviciul Vamal al Republicii Moldova
Serviciul Vamal al Republicii Moldova
Serviciul Vamal al Republicii Moldova
Serviciul Vamal al Republicii Moldova
Serviciul Vamal al Republicii Moldova
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: