Renato Usatîi

Usatîi propune introducerea testului anti-drog pentru candidații la funcții de demnitate publică: „Eu știu o clinică în Germania”

Liderul „Partidului Nostru”, Renato Usatîi, care va candida la alegerile prezidențiale din această lună, propune introducerea testului anti-drog pentru persoanele care aspiră la funcția de președinte, prim-minstru, miniștri și deputați ai Republicii Moldova. Inițiativa a fost lansată în cadrul ediției din 6 octombrie a emisiunii sale online „Puterea e în adevăr”. 

Astăzi, candidații la funcția de președinte susțin examen în limba de stat, trebuie să ai studii superioare. Păi iată eu, pentru candidații la funcția de deputați, președinte și miniștri, aș mai introduce un test. (…) Eu știu o clinică în Germania, în Elveția, în care să treacă testul anti-drog. Că dacă dai analiza de păr, îți arată chiar și dacă ai fumat un an de zile cânepă, nu mai vorbesc de ce trag ei pe nas acolo, prafuri Ariel, Tide, cu cele mai amestecă ei acolo. Iaca test anti-drog să-l treacă toți candidații la funcția de deputat, ministru, prim-ministru și președinte”, a declarat Renato Usatîi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Getty Images

SUA: Peste 1 400 de zboruri au fost anulate pe fondul blocajului guvernamental

Companiile aeriene au anulat, pe 8 noiembrie, peste 1 400 de zboruri în SUA și au reținut alte aproximativ 6 000. Informația a fost raportată de BBC, care face trimitere la datele serviciului FlightAware. Restricțiile au început după ce autoritățile au cerut reducerea numărului de curse avia pe durata blocajului (shutdown) guvernamental.

Administrația Federală a Aviației a redus volumul zborurilor cu aproximativ 10% în 40 dintre cele mai mari aeroporturi ale țării. Controlorii de trafic aerian continuă să lucreze fără salariu și se plâng de oboseală.

Cele mai afectate aeroporturi sunt cele din New York, Charlotte și Chicago. Zborurile care au sosit la New York au înregistrat întârzieri de până la patru ore, iar decolările a fost amânate cu aproximativ o oră și jumătate.

Secretarul american al Transporturilor, Sean Duffy, a comunicat că avioanelor private li s-a interzis temporar folosirea aeroporturilor aglomerate, pentru a reduce sarcina controlorilor și a acorda prioritate zborurilor comerciale.

Am redus zborurile private pe aeroporturile foarte aglomerate — în schimb, aceste avioane folosesc aeroporturi sau aerodromuri mai mici, astfel încât controlorii supraîncărcați să se poată concentra pe aviația comercială. (…) Este o măsură corectă”, a scris Duffy pe rețeaua socială X.

Pe 6 noiembrie, agenția a anunțat că reducerea numărului de zboruri se va face treptat: pornind de la 4% dintre zboruri pe 7 noiembrie, până la 6% pe 11 noiembrie, 8% pe 13 noiembrie și 10% pe 14 noiembrie.

Funcționarea aeroporturilor a fost afectată și de faptul că majoritatea celor 64 000 de angajați ai Administrației pentru Securitatea Transporturilor (TSA) nu primesc salarii în timpul blocajului guvernamental, transmite BBC.

Potrivit presei, în timpul precedentului blocaj guvernamental, din perioada președinției lui Donald Trump, în 2018, aproximativ 10% dintre angajații TSA au refuzat să vină la serviciu pentru a nu munci fără plată.

***

Blocajul Guvernului SUA a început pe 1 octombrie și durează deja de 39 de zile, fiind mai lungă întrerupere a activității guvernamentale din istoria țării. Congresul nu a reușit încă să ajungă la un acord privind bugetul, astfel că transporturile aeriene și alte servicii publice continuă să se confrunte cu perturbări.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: